Nairobi w 1976 i w 2005 roku

0

Rozwój urbanistyki – i powiązanych z nią problemów – dotyczy wielu miast na wszystkich kontynentach. Porównanie kenijskiego miasta Nairobi na przestrzeni zaledwie 30 lat pokazuje szybką ekspansję kosztem lokalnego środowiska.

Nairobi to stolica i największe miasto Kenii, państwa położonego we wschodniej Afryce. W ostatnich latach Kenia doświadcza dość szybkiego wzrostu gospodarczego i aktualnie jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw tego kontynentu. Wciąż jest to jednak bardzo biedne państwo, borykające się z dużą ilością problemów – w tym związanych z rosnącą populacją, dostępem do wody i żywności, zacofanym rolnictwem czy wpływem na środowisko naturalne. W przypadku Nairobi jest to szczególnie dobrze widoczne, gdyż obok tego miasta znajduje się park narodowy, doświadczający zanieczyszczeń (m.in. wody) od lokalnych fabryk.

Na zaprezentowanym w galerii tego artykułu porównaniu widać szybki wzrost Nairobi, jaki nastąpił w ciągu zaledwie trzech dekad. W 1976 roku to miasto liczyło sobie kilkaset tysięcy mieszkańców. Obecnie są to już prawie 3 miliony mieszkańców, a do 2015 roku liczba ta może wzrosnąć do prawie 4 milionów. Jest to bardzo szybki wzrost, za którym w wielu przypadkach nie następuje odpowiedni rozrost infrastruktury miejskiej.

Rozwój obszarów miejskich jest długoterminowym procesem, wywierającym duży wpływ na otoczenie. Wraz z rozwojem miast, czynniki takie jak zagospodarowanie terenu, zanieczyszczenie powietrza, planowanie czy wpływ na okoliczne środowisko naturalne, zaczynają odgrywać coraz większą rolę i wymagają coraz dokładniejszych systemów monitorowania. Te wszystkie czynniki mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia w obszarach miejskich. W ostatnich dekadach narzędziem wspierającym monitorowanie oraz planowanie rozwoju miast stały się dane satelitarne. Dzięki satelitom obserwacji Ziemi możliwe jest bardziej dokładne wyznaczanie działek pod budowy budynków, wykrywanie niebezpiecznych/nieprawidłowych miejsc w mieście (np. nielegalnych wysypisk śmieci) oraz monitorowanie stanu okolicznego środowiska naturalnego.

Podobny rozrost opisywaliśmy rok temu na przykładzie Las Vegas. W takich obserwacjach bardzo przydatnym narzędziem są satelity, które regularnie potrafią obserwować obszary miejskie i ich ewolucję.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.