Rozbłysk klasy M4.0 z grupy 1944 (04.01.2014)

0

Czwarty stycznia przyniósł bardzo ciekawy rozbłysk klasy M z grupy 1944. W odróżnieniu od większości rozbłysków obecnego cyklu, ten trwał prawie 80 minut i wywołał koronalny wyrzut masy – częściowo skierowany ku Ziemi. W nocy z 7 na 8 stycznia możemy zaobserwować bardziej rozległe zorze polarne.

Początek 2014 roku to dość aktywny okres na Słońcu. Pierwszego stycznia zanotowano rozbłysk klasy M9.9, aktualnie 27. względem mocy w całym cyklu. W kolejnych dniach zanotowano sześć rozbłysków klasy M, po dwa dziennie. Najsilniejszy z nich nastąpił zaledwie kilka godzin temu, a wyemitowała go grupa 1944.

Czwartego stycznia grupa o numerze 1944 wyemitowała rozbłysk klasy M1.3 (maksimum o 11:25 CET) oraz klasy M4.0. Ten drugi rozbłysk miał szczególną charakterystykę, gdyż trwał prawie 80 minut, znacznie więcej od większości rozbłysków tego cyklu. Moment maksimum rozbłysku przypadł na godzinę 20:46 CET. Poniższe nagranie przedstawia ten rozbłysk.

{youtube}laFDz73tjVU{/youtube}
Rozbłysk klasy M4.0 z 4 stycznia 2014 / Credits – NASA, SDO, Helioviewer

Tak długie trwanie rozbłysku wywołało dość rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME). W momencie rozbłysku grupa 1944 znajdowała się we wschodniej części tarczy słonecznej, mniej więcej w połowie „drogi” pomiędzy brzegiem a środkiem tarczy. Takie usytuowanie grupy sugeruje częściowe skierowanie CME ku Ziemi, a zatem większe szanse na zorze polarne. Pierwsze zdjęcia z kosmicznego obserwatorium STEREO sugerują, że większość materii wybitej podczas CME została skierowana nie w kierunku Ziemi, lecz „na południe” od niej. Z kolei pierwszy model propagacji CME sugeruje, że wybita materia znajdzie się w okolicy naszej planety 7 stycznia, około godziny 19-20 CET. Jest to potencjalnie szansa na bardziej rozległe zorze polarne, być może także widoczne z północnej Polski.

Tuż przed północą nastąpił trzeci rozbłysk klasy M. Tym razem grupa 1936, znajdująca się już za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej, wyemitowała rozbłysk klasy M1.9.

Aktualnie na widocznej z Ziemi tarczy Słońca znajduje się siedem obszarów aktywnych, z których 1944 jest najbardziej rozbudowany. W tej chwili szanse na kolejne rozbłyski klasy M w najbliższych 48 godzinach ocenia się na około 75%.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.