Udany start indyjskiej GSLV Mk II (05.01.2014)

0

Indie przeprowadziły udany start rakiety GSLV Mk II, wynosząc na orbitę transferową satelitę telekomunikacyjnego GSAT-14. Jest to pierwszy start rakiety w 2014 roku.

Rakieta Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) nie jest „najszczęśliwszą” indyjską konstrukcją, jednak bardzo ważną dla przemysłu kosmicznego tego państwa. Od czasu debiutu w 2001 roku z siedmiu startów tylko dwa się w pełni powiodły. W 2010 roku nie udał się start nowszej wersji rakiety (tzw. Mark II). W odróżnieniu od Mark I, nowsza GSLV wyposażona jest w zbudowany w Indiach trzeci, kriogeniczny stopień rakietowy. Wcześniej Indie korzystały z rosyjskiego stopnia KVD-1M, który został zbudowany dla rakiet Proton. GSLV jest w stanie wynieść 2,5 tony na orbitę transferową ku geostacjonarnej.

Do drugiego startu GSLV Mk II miało dojść w sierpniu zeszłego roku, jednak na nieco ponad godzinę przed planowanym wypuszczeniem rakiety zadecydowano o odwołaniu lotu i odesłaniu rakiety do montażowni. Wówczas zanotowano poważny przeciek paliwa, który byłby równoznaczny z utratą rakiety i jej ładunku.

Przez kolejne miesiące trwały prace naprawcze i pod koniec grudnia doszło do ponownego wyprowadzenia GSLV Mk II na wyrzutnię startową. Moment startu wyznaczono na 5 stycznia, na godzinę 11:48 CET. Miejsce startu to druga wyrzutnia w indyjskim Satish Dhawan Space Centre.

Start GSLV Mk II przebiegł prawidłowo. Rakieta poprawnie wyniosła satelitę telekomunikacyjnego GSAT-14 o masie 1982 kg na orbitę transferową do geostacjonarnej. Do separacji GSAT-14 od górnego stopnia GSLV Mk II doszło o godzinie 12:06 CET. Co ciekawe, satelita został umieszczony na tej wstępnej orbicie z bardzo dużą precyzją, dla perygeum wynoszącą 40 metrów. Dla Indii jest to wielki sukces, potwierdzający olbrzymi postęp technologiczny, jaki został osiągnięty przez to państwo w ostatnich piętnastu latach. Indie są coraz mniej zależne od zagranicznych systemów i mogą realizować własnymi środkami swój program kosmiczny.

{youtube}811zi2_i7KE{/youtube}
Start GSLV Mk II – 05.01.2014 / Credits – ISRO, SpaceVids.tv

Jest to pierwszy start w 2014 roku. W zeszłym roku nastąpiły 82 starty rakiet orbitalnych, z których cztery były nieudane. W tym roku możemy się spodziewać podobnej liczby startów, aczkolwiek wydaje się, że z uwagi na wprowadzanie nowych systemów rakietowych, liczba startów może być nieco wyższa.

Kolejny start zaplanowany jest już na jutro. W nocy z szóstego na siódmego stycznia, pomiędzy 23:06 a 01:18 CET powinna wystartować amerykańska, prywatna rakieta Falcon 9 v1.1.

(NSF, PFA, SFN, ISRO)

{module [346]}

Comments are closed.