Dwa rozbłyski klasy M z grupy 1934 (20.12.2013)

0

Po kilkunastu dniach bez silniejszych rozbłysków, grupa o numerze 1934 wyemitowała rozbłysk klasy M3.5. Czy to zapowiedź wyższej aktywności słonecznej?

Koniec października i listopad tego roku to okres wyraźnie wyższej aktywności słonecznej. Łącznie zanotowano aż osiem rozbłysków najbardziej energetycznej klasy X, coś co wcześniej w tym słabym cyklu aktywności słonecznej się jeszcze nie zdarzyło.

Niestety, od drugiej połowy listopada obserwujemy wyraźny spadek aktywności. Ostatni rozbłysk klasy X nastąpił 19 listopada, po czym zanotowano jedynie słabsze rozbłyski, rzadko przekraczające klasę M. Ostatni z rozbłysków klasy M nastąpił 7 grudnia.

Aż do 20 grudnia czekaliśmy na kolejny rozbłysk klasy M. Tego dnia, z maksimum o 00:16 CET, zanotowano rozbłysk klasy M3.5 – wyraźnie silniejszy od wszystkich z ostatnich tygodni. Za rozbłysk jest odpowiedzialna grupa o numerze 1934, która obecnie znajduje się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Poniższe nagranie pokazuje rozbłysk z 20 grudnia.

{youtube}oajBI4U4di4{/youtube}
Rozbłysk klasy M3.5 – 20.12.2013 / Credits – NASA, SDO,

Kilkanaście godzin później, o 12:57 CET, nastąpiło maksimum drugiego rozbłysku klasy M tego dnia. W maksimum rozbłysk był klasy M1.6 i wytworzyła go także grupa 1934. Te dwa rozbłyski sugerują, że może niebawem nieco wzrosnąć aktywność słoneczna i możliwe są kolejne rozbłyski klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.