EADS dostarczył radar dla Sentinela-1A

0

Astrium dostarczyła radar dla pierwszego satelity systemu GMES Copernicus, Sentinela-1A.

Jak podała firma EADS Astrium, do zakładów Thales Alenia Space (TAS) dostarczono w Rzymie radar satelity Sentinel-1A, pierwszego statku konstelacji Copernicus (dawniej GMES) Komisji Europejskiej.

Sentinel-1A, którego budowę nadzoruje TAS jako główny wykonawca, będzie pierwszym satelitą w konstelacji Copernicus, budowanej przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Środowiska. Satelity Sentinel będą zbierały różnorodne dane o środowisku naturalnym na Ziemi.

Sentinel-1 został specjalnie zaprojektowany do gromadzenia danych środowiskowych za pomocą radaru. Umożliwi on m.in., monitorowanie mórz i oceanów, pokrywy lodowej, wycieków ropy naftowej, lawin błotnych, czy powodzi.

Ładunkiem użytecznym statku jest dostarczony właśnie radar z syntetyczną aperturą (SAR) pracujący w paśmie C (6 cm). Z wysokości 700 kilometrów, okrążając Ziemię nad jej biegunami będzie skanował Ziemię wiązką radarową. Jednym z osiągnięć technologicznych Astrium jest opracowanie możliwości zbierania danych w trybie ciągłym. Antena radaru ma 12,3 metra szerokości, 0,90 metra długości i składa się 560 połączonych modułów antenowych. TAS wykonał podstawowe elementy radaru, moduły nadawczo-odbiorcze, czy moduł zarządzania danymi.

Ponad dwutonowy statek ma trafić na orbitę w 2014 roku. Sentinel-1A ma trafić na orbitę z Gujany Francuskiej za pomocą rakiety Sojuz. Planowany czas działania, to co najmniej 7 lat. Po około 18 miesiącach na orbitę trafi jego bliźniak, Sentinel-1B. Praca obu statków umożliwi zmapowanie całego globu w zaledwie 6 dni.

Zobacz też:

(EADS)

{module[346]}

Comments are closed.