Integracja BRITE-PL Lem z platformą satelitarną rakiety Dniepr

0

Pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem został już zintegrowany z platformą dla satelitów rakiety Dniepr. Do startu dojdzie 21 listopada.

Już za kilka dni, 21 listopada 2013 roku, o godzinie 08:11 CET nastąpi start rakiety Dniepr. Do startu dojdzie z bazy wojskowej Dombarowskij, znajdującej się w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem. Jest to wyjątkowy lot z dwóch względów – na pokładzie znalazł się polski satelita naukowy BRITE-PL Lem, a Dniepr łącznie wyniesie na orbitę aż 34 satelity. Jest to rekord w ilości satelitów wyniesionych w jednym starcie.

Na kilka tygodni przed startem rozpoczyna się kampania startowa, w trakcie której rakieta oraz satelity zostają dostarczone na kosmodrom. Podczas kampanii startowej następuje m.in. integracja satelitów z platformą satelitarną oraz testy interfejsów, systemów zasilania i uwalniania satelitów. Wreszcie, gdy prace nad satelitami się zakończą, następuje załączenie osłony aerodynamicznej rakiety.

Najbliższy start rakiety Dniepr, z uwagi na ilość satelitów, wymaga dużej ilości dedykowanych prac przy integracji satelitów. Tym razem zastosowano dwie platformy, do których przymocowano satelity lub zasobniki z satelitami. Górna platforma otrzymała nazwę Platformy A, a dolna – Platformy B. Na Platformie A zainstalowano główne ładunki tej misji. Z kolei Platforma B została żartobliwie nazwana „klasą ekonomiczną” i na niej zainstalowano wszystkie mniejsze satelity tego lotu. To właśnie tam, pośrodku platformy, zainstalowano BRITE-PL „Lem”.

Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują proces integracji satelitów, które zostaną wyniesione w tym locie. Pierwszą zainstalowano Platformę B, po której od góry dołączono Platformę A. Na uwagę zwraca również fakt, że na Platformie B zastosowano aż dziewięć zasobników dla zminiaturyzowanych satelitów, co także jest rekordową wartością.

Pełna lista satelitów, które mają być wyniesione w trakcie tego startu jest następująca: DubaiSat-2, STSat-3, WNISAT-1, SkySat-1, UniSat-5, AprizeSat-7, AprizeSat-8, BRITE-PL-1 (Lem), BPA-3, UWE-3, Delfi-n3Xt, Triton 1, Cinema 2, Cinema 3, Dove 4, FUNcube-1, I-Cube, GOMX-1, eSt@r 2, PUCP-SAT 1, Humsat-D, BeakerSat, Eagle 1, Wren, Pocket-PUCP, QBScout 1, First-Move, CubeBug 2, NEE-02 Krysaor, HiNCube, ZACUBE 1, VELOX-P 2, $50SAT, OPTOS. Duża część tych satelitów to zminiaturyzowane konstrukcje standardu CubeSat, a nawet nowo wprowadzanego standardu PocketQube (5x5x5 cm).

Polecamy profil polskich satelitów Lem i Heweliusz na serwisie Facebook.

Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje Platformę B, natomiast drugie zdjęcie prezentuje platformę A i instalację osłony aerodynamicznej.

(IL)

{module [346]}

Instalacja osłony aerodynamicznej nad platformą A / Credits - isilaunch.com blog

Comments are closed.