Nowości z firmy SpaceX

0

Na konferencji International Symposium for Personal and Commercial Spaceflight ogłoszono kilka ciekawych nowości dotyczących działalności firmy Space Exploration Technologies (SpaceX).

SpaceX jest jedną z najbardziej „medialnych” firm z sektora kosmicznego – jej poczynania są śledzone na całym świecie. Najnowsze wieści odnośnie tej firmy pochodzą z konferencji International Symposium for Personal and Commercial Spaceflight (ISPCS), która się właśnie odbywa w Nowym Meksyku w USA.

Na ISPCS przedstawiciel SpaceX przedstawił m.in. następujące informacje:

  • W firmie obecnie pracuje około 3800 pracowników, w tym kontraktorów.
  • Około 600 osób zostanie zatrudnionych przez SpaceX w najbliższych miesiącach – największym problemem jest znalezienie dobrych programistów.
  • SpaceX wchodzi w etap realizacji regularnych lotów – jeszcze dwa (komercyjne) planowane są do końca 2013 roku. W 2014 roku prawdopodobnie przeprowadzone zostaną aż cztery wyprawy zaopatrzeniowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • Spośród wszystkich projektów firmy SpaceX, platforma startowa Grasshopper wywołuje w tej chwili największe zainteresowanie mediów z całego świata.
  • Zaprezentowano także podsumowanie w formie nagrania pierwszego lotu Falcona 9 v1.1, łącznie z dodatkowymi testami, jakie dokonano podczas tego startu:

{youtube}RtDbDMRG3q8{/youtube}

Pierwszy lot Falcona 9 v1.1 / Credits: SpaceX

  • W pierwszym locie rakiety Falcon 9 v1.1 pierwszy stopień był śledzony aż do momentu uderzenia w wodę. Przed uderzeniem w wodę ten stopień był nietknięty, co sugeruje dobrze opracowane procedury przejścia przez atmosferę.
  • SpaceX planuje wystrzeliwać małe ładunki dodatkowe w każdym ze swoich lotów, w tym satelity typu CubeSat.

Ponadto, ogłoszono także, że SpaceX spodziewa się pierwszego lotu załogowego swojej kapsuły Dragon Rider w 2016 roku. Jest coraz bardziej możliwe, że w tym locie wezmą udział także astronauci NASA, nie tylko astronauci zatrudnieni przez SpaceX.

(ISPCS)

{module[346]}

Comments are closed.