Pierwszy test ARCA w ramach programu ExoMars

0

Rumuńska inicjatywa ARCA pomyślnie przeprowadziła pierwszy test w ramach programu High Altitude Drop Test (HADT), w przygotowaniu którego brała udział także Europejska Agencja Kosmiczna. Celem programu testowego jest zaprojektowanie systemu spadochronowego dla programu ExoMars.

 

W ramach testu ARCA przeprowadziła wyniesienie za pomocą balonów trzech pojemników zawierających przede wszystkim awionikę, która będzie niezbędna do przetestowania systemu spadochronowego dla lądownika misji ExoMars w czasie kolejnych testów. Do wyniesienia ładunków doszło z wybrzeża Morza Czarnego.

Etap wznoszenia ładunków trwał 90 minut. Na wysokości 24,4 km doszło do ich zwolnienia i opadnięcia na spadochronie. Po 20 minutach ładunki wylądowały w morzu, skąd zostały podjęte przez współpracującą z inicjatywą ARCA rumuńską marynarką wojenną. Do wodowania doszło w odległości 92 km od miejsca startu.

W ramach pierwszego testu HADT zweryfikowano działanie systemów awioniki i komunikacji, znajdujących się wewnątrz pojemników, które dodatkowo wykazały szczelność po wodowaniu. Przetestowano także możliwość szybkiej identyfikacji oraz podjęcia ładunków z powierzchni morza. Osiągnięte rezultaty pozwalają na podejście do dwóch kolejnych, zaplanowanych testów w ramach programu HADT.

Kolejny test w ramach HADT dotyczyć będzie weryfikacji działania spadochronu, który wykorzystany zostanie w misji ExoMars w 2016 roku podczas operacji lądowania lądownika EDM (Entry, descent and landing Demonstrator Module) na powierzchni Marsa. W tym celu zostaną wyniesione za pomocą balonów dwie jednostki testowe o nazwie DTV (Drop Test Vehicle), z których każda będzie posiadała masę ponad pół tony.

Na wysokości około 30 km jednostki DTV zostaną uwolnione spod balonów i nastąpi proces opadania, aż do osiągnięcia prędkości Mach 0,7. Po osiągnięciu tej wartości nastąpi rozwinięcie spadochronów, które zostaną przetestowane w osiągniętych warunkach, symulujących te obowiązujące na Marsie. Parametry lotu będą transmitowane z jednostek DTV do kontroli naziemnej ARCA.

W ramach programu ExoMars agencji ESA planowane jest przeprowadzenie badań Czerwonej Planety. Misja rozpocznie się w styczniu 2016 roku w momencie startu rosyjskiej rakiety Proton z Ziemi. Statek będzie składał się z orbitera oraz lądownika EDM. Lot na Marsa potrwa około 9 miesięcy.

3 dni przed dotarciem do Czerwonej Planety dojdzie do uwolnienia EDM, który następnie wejdzie w jej atmosferę. Lądownik zmniejszy swoją prędkość za pomocą spadochronu oraz użycia silników hamujących. Celem misji EDM będzie przetestowanie i zapewnienie agencji ESA technologii umożliwiających lądowanie na Marsie. Orbiter pozostanie początkowo na eliptycznej orbicie wokół planety, by następnie zejść na niższą, kołową orbitę o wysokości około 400 km.

Misję ExoMars 2016 będzie stanowił sztuczny satelita Marsa, Trace Gas Orbiter (TGO) z demonstratorem lądownika EDM (Entry, descent and landing Demonstrator Module). W 2018 roku na Marsa prawdopodobnie trafi lądownik wykorzystujący technologie przetestowane dwa lata wcześniej na EDM. Thales Alenia odpowiada za budowę EDM, natomiast TGO powstaje w ośrodku w Cannes.

Rumuńska ARCA realizuje w tym samym czasie prace nad innymi projektami, m.in. bezzałogową orbitalną rakietą Haas 2C, załogową orbitalną SuperHaas czy księżycowego łazika ELE oraz ponaddźwiękowego samolotu IAR-111 Excelsior, budowanych na potrzeby konkursu Google Lunar X Prize.

(ARCA)

{module[346]}

Comments are closed.