Lądownik ExoMars ochrzczony imieniem Schiaparelli

0

Lądownik misji ExoMars będzie nosił nazwisko włoskiego astronoma Giovanniego Schiaparelliego.

Lądownik europejskiej wieloetapowej misji marsjańskiej ExoMars otrzymał imię “Schiaparelli”, na cześć włoskiego astronoma. Giovanni Schiaparelli prowadził w XIX wieku obserwacje Czerwonej Planety i tworzył mapy jej powierzchni.

ExoMars to wspólne przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, składające się z dwóch misji, które mają zostać wystrzelone w 2016 i 2018 roku. Pierwsze zostaną wysłane sztuczny satelita Marsa Trace Gas Orbiter i Entry, Descent and Landing Demonstrator Module (EDM), teraz noszący nazwę “Schiaparelli”. Dwa lata później ruszy za nimi łazik ExoMars. Wszystkie trzy urządzenia będą wspólnie poszukiwały na Marsie śladów życia.

Model strukturalny lądownika EDM Schiaparelli / Credits: ESA (B. Bethge)

Model strukturalny lądownika EDM Schiaparelli / Credits: ESA (B. Bethge)

“Schiaparelli” będzie miał również za zadanie sprawdzić działanie europejskich technologii potrzebnych do kontrolowanego miękkiego lądowania na powierzchni Marsa. Wtargnie w atmosferę Czerwonej Planety z prędkością około 21 000 km/h, po czym za pomocą spadochronów hamujących wytraci ją, aby po około 8 minutach osiąść na powierzchni z prędkością nie większą niż 15 km/h.

Lądownik będzie zbierał dane o wejściu w atmosferę, opadaniu i samym lądowaniu, które będzie miało miejsce w trakcie sezonu okresowych burz piaskowych. Naukowcy mają więc nadzieję, że zbiorą dane, które pozwolą im ulepszyć modele atmosfery marsjańskiej i lepiej poznać naturę tychże burz. Już będąc na Marsie wykona pomiary i badania naukowe w miejscu swojego lądowania, tj. w Meridiani Planum.

Nazwa została zasugerowana przez włoskich naukowców i Włoską Agencję Kosmiczną ASI. Włochy są krajem mającym największy finansowy wkład w program ExoMars.

Zobacz też:

(ESA)

{module[346]}

Lądownik misji ExoMars będzie nosił nazwisko włoskiego astronoma Giovanniego Schiaparelliego.

Comments are closed.