GOCE – deorbitacja już 10 listopada?

0

Satelita GOCE znajduje się na coraz niższej orbicie. Do deorbitacji powinno dojść już w niedzielę, 10 listopada.

Od 21 października, czyli momentu zakończenia pracy silnika jonowego satelita GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) coraz głębiej wchodzi w atmosferę. W ostatnich dniach doszło do wyraźnego przyśpieszenia procesu deorbitacji. 21 października satelita znajdował się na orbicie o wysokości około 230×220 km. Natomiast 4 listopada GOCE krążył nad Ziemią na orbicie o wysokości około 190×195 km. Z kolei ósmego listopada, o godzinie 18:00 CET, orbita GOCE wynosiła już zaledwie 164×171 km.

Wyliczenia sugerują, że do deorbitacji tego satelity powinno dojść już 10 lub najpóźniej 11 listopada. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach sytuacja zacznie się zmieniać bardzo dynamicznie – często najlepszym, choć czasem dość niepewnym źródłem informacji, są raporty obserwatorów z całego świata.

Informacje opublikowane przez operatora satelity, czyli Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) wskazują, że około 25% masy sondy GOCE  przetrwa przejście przez atmosferę Ziemi i spadnie na nieokreślony jeszcze obszar – być może zamieszkały. Szacuje się, że około 250 kg szczątków sondy w postaci 40-50 fragmentów zdoła przetrwać deorbitację.

Pojawiają się też pierwsze „ostrzeżenia” ze strony poszczególnych miejscowości na całym świecie. Podobnie się działo w 2011 roku, gdy z orbity schodziły satelity UARS i ROSAT. Tym razem jest jednak pewien polski akcent – Urząd Miasta w Łomży wydał ostrzeżenie związane z deorbitacją GOCE. Ryzyko uderzenia w okolice tego miasta wydają się jednak być bliskie zeru.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.