Orion: test odrzucania osłony aerodynamicznej

0

Lockheed Martin przeprowadził kolejny test osłony aerodynamicznej statku Orion.

Zakłady Lockheeda Martina w kalifornijskim Sunnyvale przeprowadziły drugi test odrzucania osłony aerodynamicznej statku Orion. Małe ładunki pirotechniczne z powodzeniem odrzuciły od statku trzyczęściową osłonę aerodynamiczną.

Przeprowadzony test był drugim tego typu. Od poprzedniego różnił się dodaniem czynnika temperatury. Inżynierowie podgrzali bowiem jedną z części osłon do temperatury ok. 93oC, mającej symulować warunki zachodzące w trakcie wznoszenia się rakiety. Badanie wykazało, że w wysokiej temperaturze osłona zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Prędkość odłączenia i trajektoria ruchu każdej z części mieściła się w założonych graniach.

Osłona aerodynamiczna chroni statek, głównie jego moduł serwisowy i panele ogniw słonecznych, przed działaniem wiatru, tarcia i drgań powstających w trakcie lotu rakiety przez najgęstsze warstwy atmosfery. Test pozwoli na certyfikację projektu osłony na potrzeby przyszłorocznego lotu Exploration Flight Test-1 (EFT-1). Osłona aerodynamiczna statku Orion odznacza się unikalną konstrukcją. Dzięki temu, że przyjmuje na siebie część ciężaru modułu załogowego i systemu przerywania startu, pozwala na zwiększenie masy i rozmiaru samego ładunku.

Orion Multi-Purpose Crew Vehicle jest pierwszym załogowym statkiem kosmicznym NASA konstruowanym pod kątem długich lotów w głębokiej przestrzeni kosmicznej. We wrześniu 2014 roku Orion ma wykonać pierwszy lot eksperymentalny, EFT-1. Podczas lotu zostaną zebrane dane rzeczywiste o pracy podsystemów statku w przestrzeni kosmicznej, konieczne do ich sprawdzenia i zapewnienia bezproblemowego działania w normalnych misjach.

Zobacz też:

(LM)

 

{module[346]}

Comments are closed.