Astronauci na ISS obserwują start pocisku balistycznego

0

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dokonali obserwacji i sfotografowania startu rakiety balistycznej.

Dziesiątego października astronautom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ukazał się dość niecodzienny widok – start rakiety balistycznej. W momencie obserwacji ISS przelatywała niedaleko południowej Rosji, gdzie znajduje się poligon wojskowy Kasputin Jar (obwód astrachański, blisko Kazachstanu).

Oczom astronautów ukazał się ślad rakiety oraz rozszerzająca się chmura, która pochodziła od gazów wylotowych pocisku. Jest to dość typowe zachowanie rakiet w górnych warstwach atmosfery i na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zdjęcia wykonali Luca Parmitano (ESA) oraz Michael Hopkins (NASA)

Była to rakieta Topol (oznaczenie NATO – SS-25), która wystartowała z poligonu Kasputin Jar o 15:39 CEST. Według źródeł rosyjskich ten lot był testem systemów pocisku Topol oraz nowego typu ładunku bojowego. Test przebiegł zgodnie z planem.

(Luca Parmitano)

{module [346]}

Start rakiety Topol z pokładu ISS - 10.10.2013 / Credits - Luca Parmitano, ESA Start rakiety Topol z pokładu ISS - 10.10.2013 / Credits - Michael Hopkins / NASA

Comments are closed.