Czy Fobos to zlepek wyrzuonych marsjańskich skał?

0

Na konferencji DPS 13 zaprezentowano wyniki zebrane przez misję Mars Express, które sugerują, że Fobos to zlepek marsjańskich skał odrzuconych wskutek kolizji innego obiektu z Czerwoną Planetą.

Jak powstał lub skąd pochodzi Fobos (ang. Phobos), największy księżyc Marsa? Dotychczas większość naukowców uważała, że ten księżyc to przechwycona asteroida z pobliskiego Pasa Planetoid. Nowe wyniki zdają się jednak sugerować zupełnie inną genezę Fobosa.

W USA odbywa się właśnie trzynasta konferencja Division for Planetary Sciences Meeting (DPS 13), w trakcie której omawiane są wyniki z misji planetarnych. Jedna z prac dotyczy Fobosa i opiera się na wynikach przesłanych przez europejskiego orbitera Mars Express (ME). Wyniki uzyskano podczas przelotów ME obok Fobosa i na podstawie zmian ruchu sondy wywnioskowano strukturę wewnętrzną tego księżyca.

Dane zebrane przez ME sugerują, że struktura Fobosa jest bardzo niejednorodna i porowata. Wydaje się, że Fobos jest zlepkiem mniejszych i większych skał, które zostały wyrzucone na orbitę wskutek uderzenia innego obiektu w Czerwoną Planetę. Taki scenariusz wydarzeń już wcześniej był brany pod uwagę (nawet na Ziemię docierają meteoryty marsjańskie), jednak dotychczas brakowało przekonywujących dowodów. Dlatego też większość naukowców uważała, że Fobos jest przechwyconą przez Marsa planetoidą.

Pod koniec tego roku dojdzie do bliskiego przelotu ME obok Fobosa, co pozwoli na jeszcze dokładniejsze określenie struktury wewnętrznej tego największego księżyca Marsa. W trakcie tego przelotu odległość pomiędzy ME a Fobosem wyniesie mniej niż 50 km.

Zobacz także:

(EL)

{module [346]}

Comments are closed.