Opóźnienia w budowie stanowiska dla rakiet Cyklon-4 w Brazylii

0

Inicjatywa budowy stanowiska startowego dla ukraińskich rakiet w Brazylii napotkała na finansowe problemy. W chwili obecnej część prac jeszcze jest wstrzymanych, jednak przeznaczenie dodatkowych środków zostało zagwarantowane przez obie strony projektu.

Premier Ukrainy, Mykoła Azarow, wydał oświadczenie, że Brazylia wydaje się być strategicznym partnerem Ukrainy z Ameryki Południowej w kwestiach ekonomicznych, m.in. w wymianie handlowej. Pomimo tego nasz wschodni sąsiad wezwał Brazylię do uporządkowania kwestii finansowych związanych z realizacją wspólnie prowadzonego projektu.

We współpracy tej Ukraina ma dostarczać bazowane na radzieckiej technologii rakiety Cyklon-4 oraz linię produkcyjną, natomiast Brazylia ma zająć się dedykowane infrastruktury naziemnej w porcie kosmicznym Alcantara Launch Center. Cyklon-4 opierać się będzie na trzech stopniach, z których dwa pierwsze zapożyczone zostały z wcześniej Cyklon-3. Rakieta będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską około 5 ton ładunku. Z kolei na orbitę geostacjonarną możliwe będzie wyniesienie niemal 2-tonowych satelitów.

W lipcu anonimowy informator związany z działaniami w brazylijskim sektorze kosmicznym poinformował o zwolnieniu 2 tys. pracowników przez firmę Alcantara Cyclone Space (ACS), spółka typu joint venture, zajmującą się budową stanowiska startowego dla rakiet Cyklon-4. Ta informacja może nie być w pełni prawdziwa, co nie zmienia faktu, że program doświadcza dużych opóźnień w rozwoju.

Jak donoszą osoby związane z projektem nowe stanowisko startowe dla rakiet Cyklon-4 jest zbudowane w około 40%. Rządy Brazylii i Ukrainy zagwarantowały przeznaczenie kolejnych środków finansowych na kontynuację przeciągających się prac. Budżet projektu wzrósł z 498 do 920 mln dolarów. Kolejne środki dostarczone zostaną równo po połowie przez obu partnerów projektu.

Analizy przeprowadzone przez ACS wskazują, że do 2020 roku wystrzelonych zostanie 1145 satelitów, z których 244 będzie komercyjnych. O część tego rynku będą walczyć wspólnie Brazylijczycy z Ukraińcami. Alcantara Launch Center (Centro de Lançamento de Alcântara, CLA) jest najbliżej położonym portem kosmicznym od równika, co zapewnia znaczącą przewagę w wystrzeliwaniu satelitów na orbity (geostacjonarne). Przewaga bierze się ze zdolności do wyniesienia większego ładunku, jaki może zabrać ta sama rakieta startująca z okolic równika. W wyniesieniu satelity pomaga wtedy ruch obrotowy Ziemi.

(ParabolicArc)

{module[346]}

Comments are closed.