Meteoryt Czelabiński – smuga widoczna miesiącami

0

Satelita NPP Suomi był w stanie wykryć ślady smugi pozostawionej przez meteoryt czelabiński kilka miesięcy po jego wejściu w atmosferę.

Smuga pozostawiona przez bolid, który w lutym tego roku eksplodował nad rosyjskim Czelabińskiem, była widoczna dla satelitów jeszcze kilka miesięcy od wydarzenia, podaje NASA w swoim nowym opracowaniu. Według amerykańskiej agencji kosmicznej smuga unosiła się w atmosferze jeszcze miesiącami, co pokazuje, że takie gwałtowne zjawiska mogą wywoływać efekt “zimy jądrowej” – długo utrzymujących się zmian składu atmosfery po wojnie jądrowej, blokujących światło docierające do powierzchni Ziemi i tym samym zaburzające podstawowe procesy biologiczne, jak fotosynteza – fenomenu postulowanego w trakcie Zimnej Wojny, jak globalny skutek wojny atomowej.

Smuga w ciągu 4 dni zdążyła okrążyć glob, i rozpraszając się, uformować w atmosferze pas. Dane zebrane przez nowego satelitę NASA, NPP Suomi, pokazują, że ślady smugi były wykrywalne jeszcze miesiące po zdarzeniu. Filmowe podsumowanie opracowania można obejrzeć w serwisie YouTube, które to umieszczamy poniżej. Według NASA badania nad rozchodzeniem się i rozpraszaniem smugi pozwolą na lepsze zrozumienie konsekwencji takich gwałtownych przyszłych zjawisk dla ziemskiej atmosfery.

{youtube}Q9KwK0izt5c{/youtube}
NPP rejestruje smugę po meteorycie czelabińskim / Credits: NASA – domena publiczna

Przypomnijmy: 15 lutego nad miastem Czelabińsk eksplodował około 18-metrowy obiekt mający masę szacowaną na 10 000 ton. Siła eksplozji została oszacowana na około 440 tysięcy tron trotylu, czyli była około 27 razy silniejsza od bomby jądrowej zrzuconej na Nagasaki. Fala uderzeniowa raniła około 1200 osób, głównie poprzez stłuczenie szyb w budynkach.

Zobacz też:

(RIA Nowosti, NASA)

{module [346]}

Comments are closed.