MRO przełącza się na zapasową jednostkę IMU

0

Marsjańska sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) rozpoczęła korzystanie z zapasowej jednostki IMU (Inertial Measurement Unit), z pomocą której możliwe jest uzyskanie informacji o zmianach w orientacji sondy.

 

Jednostka bezwładnościowa IMU jest niezbędna do uzyskiwania informacji wymaganych do poprawnego utrzymywania orientacji sondy i naprowadzania anten oraz instrumentów naukowych sondy na właściwe cele. Sonda MRO wyposażona jest w dwie identyczne jednostki o nazwach IMU-1 oraz IMU-2.

Każda z jednostek IMU może współpracować z jednym z dwóch, redundantnych komputerów pokładowych sondy. IMU składają się przede wszystkim z zestawu trzech żyroskopów oraz trzech akcelerometrów.

Operatorzy misji sondy MRO postanowili przełączyć się na jednostkę IMU-2, ponieważ okres przydatności jednego z żyroskopów wchodzących w skład IMU-1 zbliża się ku końcowi. W momencie gdy podstawowy układ jest jeszcze sprawny, operatorzy przełączają się na w pełni sprawną jednostkę IMU-2, posiadając zatem wciąż możliwość korzystania z obydwóch.

MRO prowadzi badania Marsa od 2006 roku. Podstawowa faza badań zakończyła się w 2008 roku i od tamtego czasu trwa rozszerzony etap misji. Misja MRO dostarczyła już do tej pory więcej danych niż łącznie przekazały wszystkie przeszłe oraz inne obecne misje marsjańskie. Wraz z orbiterem Mars Odyssey sonda MRO spełnia też niezwykle istotną rolę przekaźnika danych z dwóch działających obecnie na powierzchni Czerwonej Planety łazików.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.