EADS zmieni nazwę na Airbus?

0

Konsorcjum EADS rozważa przyjęcie nazwy swojej najważniejsze spółki – Airbus.

Jak podał Bloomberg i francuska “La Tribune”, powołując się na osobę zbliżoną do koncernu, European Aeronautic, Defence and Space rozważa zmianę nazwy na Airbus. Airbus SAS jest najważniejszą i najbardziej dochodową spółką tworzącą konsorcjum. W 2012 roku odpowiadała za dwie trzecie obrotu i zysku EADS-a.

Taki ruch rozważa ponoć dyrektor wykonawczy EADS-a, Tom Enders, chcący pogłębić integrację między EADS-em a Airbusem. Decyzja może zapaść już niedługo, bo na najbliższym spotkaniu dyrektorów 31 lipca, związanym z ogłoszeniem wyników finansowych.

Nazwa EADS powstała w roku 2000, kiedy to Francja, Niemcy i Hiszpania postanowiły skonsolidować swoje firmy z branży aerokosmicznej, aby móc konkurować z amerykańskim Boeingiem na rynku samolotów, śmigłowców, rakiet kosmicznych i satelitów. Ender, który zawiaduje koncernem od czerwca 2012, jak na razie zmienił podwójną siedzibę firmy (Paryż i Monachium) na scentralizowaną (Tuluza, siedziba Airbusa), a chce dalej reformować firmę: znieść krajowe prawo weta i zwiększyć ilość udziałów firmy na wolnym rynku.

(Bloomberg, La Tribune)

{module [346]}

Comments are closed.