Zmarł John Llewellyn

0

W wieku osiemdziesięciu lat zmarł John Llewellyn, członek szóstej grupy astronautów NASA z 1967 roku. W kosmos nigdy nie poleciał.

John Anthony Llewellyn urodził się 22 kwietnia 1933 roku w walijskim Cardiff. Po uzyskaniu doktoratu z chemii na Uniwersytecie w Cardiff pracował w kanadyjskim Państwowym Komitecie Badań Naukowych (National Research Council of Canada) oraz Uniwersytecie stanowym Florydy. W sierpniu 1967 roku wybrany został do szóstej grupy astronautów NASA. Był jednym z pierwszych astronautów, którzy dostali się do korpusu po uzyskaniu obywatelstwa amerykańskiego.

Była to druga grupa astronautów-naukowców. Nieoficjalnie nazywano ich XS-11 (nadmiarowa jedenastka). Cięcia w programie Apollo zamknęły im drogę na Księżyc i wielu musiało latami czekać na lot wahadłowcem. Ostatecznie tylko siedmiu z nich odbyło lot kosmiczny.

John Llewellyn opuścił korpus astronautów po rocznym treningu. Po latach okazało się, iż powodem były trudności z nauką pilotażu odrzutowca. Później jako akwanauta brał udział w programie podwodnym dla Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery. Już jako profesor inżynierii chemicznej nauczał na Uniwersytecie Południowej Florydy. W 2007 roku przeszedł na emeryturę.

Zmarł 2 lipca 2013 roku na udar mózgu.

Credits: Collectspace

{module [346]}

Comments are closed.