30 lat temu – pierwszy lot Sally Ride

0

Mija właśnie trzydzieści lat od momentu startu misji STS-7. W skład tej misji wahadłowca weszła Sally Ride – pierwsza Amerykanka i trzecia kobieta w kosmosie.

Do startu misji STS-7 doszło 18 czerwca 1983 roku o godzinie 11:33 UTC. Była to siódma misja promu kosmicznego i druga promu Challenger. Celem tej misji było m.in. umieszczenie na orbicie dwóch satelitów – Anika C2 dla kanadyjskiej firmy telekomunikacyjnej i Palapy B1 dla Indonezji. Ponadto, na pokładzie promu Challenger znalazł się także system SPAS-1, składający się z 10 eksperymentów. Misja STS-7 zakończyła się po sześciu dniach, dwóch godzinach i dwudziestu trzech minutach lądowaniem w bazie Edwards w Kalifornii.

Start i lądowanie misji STS-7 / Credits – NASA, 210andLiftoff

Dzięki misji STS-7 dr Sally Ride stała się trzecią kobietą w przestrzeni kosmicznej – „ubiegła” ją Swietłana Sawicka, która w sierpniu 1982 wybrała się na radziecką stację Salut-7.

Po raz drugi i ostatni Sally Ride wybrała się na orbitę w październiku 1984 roku w ramach misji STS-41-G, także na pokładzie promu Challenger. STS-41-G była pierwszą misją, w której wzięły udział dwie kobiety.

W 2013 roku, w trakcie rocznic lotu Tierieszkowej i Ride na orbicie przebywają dwie astronautki – Amerykanka Karen Nyberg, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Chinka Wang Yaping, na pokładzie modułu orbitalnego Tiangong-1.

Sally Ride odeszła w lipcu 2012 roku.

Sally Ride podczas misji STS-7 / Credits - NASA
Sally Ride podczas misji STS-7 / Credits – NASA

(NASA)

Comments are closed.