BRITE-PL Heweliusz: trwa integracja satelity

0

Drugi z polskich satelitów naukowych – BRITE-PL Heweliusz – jest w tej chwili na etapie integracji. Z dostępnych informacji wynika, że ten satelita może się znaleźć na orbicie pod koniec przyszłego roku.

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa z tych satelitów – kanadyjski UniBRITE i austriacki TUGSAT-1 zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV.

Satelita BRITE-PL Lem jest już zbudowany i przetestowany. Jest możliwe, że pod koniec tego roku nastąpi start tego satelity. Jeśli start się powiedzie, to Polska zyska swojego drugiego satelitę – po PW-Sacie, który w lutym 2012 roku znalazł się na orbicie.

Z kolei BRITE-PL Heweliusz jest w tej chwili na etapie integracji – poszczególne subsystemy satelity są składane w jedną całość, wewnątrz obudowy tej konstrukcji. Jest to bardzo skomplikowana i delikatna czynność, wymagająca dużej precyzji i jest wykonywana bez pośpiechu. Integracja tego BRITE-PL Heweliusz wykonywana jest w pomieszczeniu o nazwie „clean-room”, znajdującym się w Centrum Badań Kosmicznych (CBK) w Warszawie.

Po zakończeniu integracji BRITE-PL Heweliusz przejdzie serię testów. Jednym z nich będą testy wibracyjne – satelita zostanie poddany przeciążeniom o wartości i charakterystyce podobnej do tych, jakie wystąpią podczas startu. Inne testy będą wykonywane w komorze termiczno-próżniowej – podczas nich symulowane są warunki, jakie napotka satelita na swojej docelowej orbicie.

Kiedy nastąpi start BRITE-PL Heweliusz? Pojawiły się informacje, że CBK niebawem zakończy negocjacje z dostawcą rakiety nośnej. W tej chwili nie jest znana nazwa tej rakiety. Wiadomo jednak, że BRITE-PL Heweliusz zostanie wyniesiony na orbitę jako ładunek dodatkowy dla lotu tej rakiety. Wiadomo także, że do startu doszłoby nie wcześniej niż w październiku 2014 roku.

{module [346]}

Comments are closed.