BRITE-TV: testy zewnętrzne

0

Opublikowano kolejny odcinek „BRITE-TV” dotyczący budowy polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz. Tematem tego odcinka są testy zewnętrzne.

Trwa projekt pierwszych polskich satelitów naukowych. Pierwszy z nich – BRITE-PL Lem jest już zbudowany i przetestowany. Niedawno pojawiła się niepotwierdzona informacja, że start tego satelity może nastąpić w listopadzie tego roku, po kilkunastu miesiącach opóźnień. Warto tu zaznaczyć, że opóźnienia w starcie BRITE-PL Lem mają głównie związek z rakietą nośną Dniepr oraz (wcześniej) z głównym satelitą tego lotu – DubaiSat-2. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym ostatnim artykule na temat daty startu satelity BRITE-PL Lem.

W międzyczasie trwają testy satelity BRITE-PL Lem. Właśnie opublikowano trzydziesty już odcinek „BRITE-TV”. Tematem tego odcinka są testy zewnętrzne satelity BRITE-PL Lem, typu „openfield”, pod rozgwieżdżonym niebem. Poniżej prezentujemy 30. odcinek BRITE-TV. Jest to ostatni test na satelicie BRITE-PL Lem. O tych testach opowiada dr. inż. Marcin Stolarski – jeden z pracowników Centrum Badań Kosmicznych.

{youtube}4PIEA24QW-c{/youtube}
BRITE-TV: odcinek 30 / Credits – Marcin Stolarski

Jeśli do lotu BRITE-PL Lem miałoby dojść w listopadzie, to prawdopodobnie w lipcu-sierpniu dojdzie do przygotowania satelity do transportu do bazy Dombarowskij w Rosji. Następnie rozpoczęłaby się integracja satelitów (aż dwudziestu!) z rakietą Dniepr.

(MS)

{module [346]}

Comments are closed.