ATV-4: właz do ISS już otwarty!

0

Wciąż nie otworzono włazu pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną a ATV-4. Przyczyną jest potencjalne zanieczyszczenie wnętrza ATV-4 bakteriami i pleśnią. (Zaktualizowane! Właz otwarty)

ATV-4 „Albert Einstein” – europejski bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy o masie ponad 20 ton – przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w sobotę, 15 czerwca. Moment cumowania nastąpił o godzinie 16:07 CEST. ATV-4 przycumował do tylnego węzła rosyjskiego modułu Zwiezda.

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony. Całkowita masa ATV-4 wynosi 20325 kg – jest to najcięższy ładunek, jaki kiedykolwiek został wyniesiony za pomocą europejskiej rakiety (Ariane 5).

Co ciekawe, do dziś nie doszło do otwarcia włazów pomiędzy ATV-4 a modułem Zwiezda. Do otwarcia włazów miało dojść w poniedziałek, 17 czerwca. Jednakże, tuż przed rozpoczęciem tych czynności do astronautów i kosmonautów na pokładzie Stacji przyszedł rozkaz, by opóźnić otwieranie włazów. Powodem jest potencjalne zanieczyszczenie wnętrza ATV-4 bakteriami i pleśnią.

Jeszcze przed cumowaniem, kontrola lotu ATV-4 wiedziała o potencjalnym zanieczyszczeniu trzech toreb z ładunkiem. Rejestrowany poziom zanieczyszczenia jest znacznie poniżej jakiegokolwiek poziomu ryzyka dla astronautów, jednak kontrola lotu woli być absolutnie pewna wartości zanieczyszczeń. Astronauci mają także specjalne zestawy czyszczące, które prawdopodobnie zostaną w tym przypadku wykorzystane.

Do otwarcia włazów może dojść jeszcze dziś, we wtorek 18 czerwca. Po ich otwarciu wewnątrz ATV-4 zostanie zainstalowany specjalny system (o nazwie POTOK) do usuwania zanieczyszczeń. Dopiero po zakończeniu prac tego systemu załoga ISS wejdzie do wnętrza ATV-4.

Aktualizacja: do otwarcia włazu do ATV-4 doszło we wtorek, 18 czerwca, około godziny 10:00 CEST. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje otwarty właz do ATV-4.

Zgodnie z planem prac na ISS, już w piątek lub sobotę (21/22 czerwca) dojdzie znów do zamknięcia włazów do ATV-4. Tym razem będzie miało to związek z nadchodzącym rosyjskim spacerem EVA-33, który wymusza zmianę konfiguracji rosyjskich modułów (oraz ATV-4), na wypadek, gdyby wystąpiły jakieś problemy podczas tego spaceru.

(S101, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.