Testy kapsuły CST-100 w tunelu aerodynamicznym

0

Firma Boeing zakończyła testy swojego projektowanego statku kosmicznego CST-100 połączonego z rakietą Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) w tunelu aerodynamicznym.

 

The Boeing Company jest na dobrej drodze do zakończenia wszystkich dziewiętnastu kroków milowych w rozwoju swojego systemu transportowego. Prace prowadzone są w ramach programu CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability) amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Boeing z ULA prowadzą także wspólne prace nad adapterem łączącym kapsułę CST-100 z górnym stopniem rakiety Atlas V o nazwie Centaur.

Za pomocą stopnia Centaur wykonanych już zostało wiele pomyślnie zakończonych misji bezzałogowych, jednak nigdy nie wynoszono przy jego wykorzystaniu statków załogowych. Dlatego do prowadzonych testów, weryfikujących bezpieczeństwo całego systemu, przykładana jest duża uwaga.

Testy w tunelu aerodynamicznym w ośrodku Ames Research Center agencji NASA zakończone zostały w maju po dwóch miesiącach. Zebrane dane potwierdziły, iż opracowany system jest bezpieczny w wykorzystaniu dla misji załogowych, a kapsuła, adapter oraz rakieta zachowują się dokładnie tak jak się tego oczekuje.

Boeing jest jedną z trzech amerykańskich firm, które przy finansowaniu agencji NASA pracują nad rozwojem własnych systemów transportowych. Wypracowane rozwiązania zostaną w połowie obecnej dekady zademonstrowane. Docelowo przynajmniej jedna z tych firm będzie dostawcą astronautów na niską orbitę okołoziemską.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.