BRITE-PL Lem – start w listopadzie 2013 roku?

0

Pojawiły się informacje, że pierwszy polski satelita naukowy – BRITE-PL Lem – zostanie umieszczony na orbicie w listopadzie tego roku.

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa z tych satelitów – kanadyjski UniBRITE i austriacki TUGSAT-1 zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV.

Kiedy nastąpi start BRITE-PL Lem? Ten satelita od ponad roku jest już złożony i przetestowany. Pod koniec 2011 roku wydawało się, że Lem (oraz ponad dwadzieścia innych satelitów*) zostanie wyniesiony na orbitę 28 września 2012 roku. Ten satelita miał być wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Dniepr, jako ładunek dodatkowy. Z kolei we wrześniu pojawiły się informacje o opóźnieniu tego lotu, m.in. z powodu opóźnień przy budowie głównego ładunku tej rakiety – DubaiSat-2. Wówczas przewidywano start tej rakiety Dniepr na początek 2013 roku. W marcu natomiast przewidywano, że lot BRITE-PL Lem nastąpi “nie wcześniej niż” w trzecim kwartale tego roku.

{module [346]}

Najnowsze i nieoficjalne informacje sugerują, że do startu BRITE-PL Lem dojdzie nie wcześniej niż w listopadzie tego roku. O ile prace nad DubaiSat-2 są już zakończone, o tyle na pierwszy plan wychodzi aktualny grafik lotów oraz problemy natury politycznej w relacjach pomiędzy Rosją, Ukrainą a Kazachstanem, które opisaliśmy w naszym poprzednim artykule na ten temat. Te rozmowy przeciągają się, ale w tej chwili wydaje się, że strony są już bliższe osiągnięcia porozumienia.

Warto tu dodać, że przed startem rakiety Dniepr z BRITE-PL Lem i resztą satelitów*, dojdzie do startu tej rakiety z satelitą KOMPSat-5. Ten start jest obecnie planowany na 22 sierpnia i po jego pomyślnym preprowadzeniu prace skupią się na przygotowaniach do lotu Lema.

Czy pod koniec tego roku będziemy świętować umieszczenie pierwszego polskiego satelity naukowego na orbicie? Jest to możliwe, aczkolwiek warto tu zaznaczyć, że opóźnienia startu są możliwe, szczególnie jeśli dojdzie do problemów technicznych – zarówno z rakietą, jak i najważniejszymi satelitami tej rakiety. Prawdopodobnie zatem pod koniec sierpnia będzie można określić, czy rzeczywiście BRITE-PL Lem znajdzie się na orbicie jeszcze w tym roku.

* Lista satelitów, które polecą / powinny polecieć tą rakietą Dniepr jest następująca: DubaiSat-2, STSat-3, WNISAT-1, SkySat-1, UniSat-5, AprizeSat-7, AprizeSat-8, BRITE-PL (Lem) oraz BPA-3. Ponadto, dodatkowo zostanie zainstalowanych około sześciu zasobników, wewnątrz których znajdzie się jedenaście zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Nazwy tych CubeSatów to UWE-3, Ukube-1, NEE-01 Pegaso (aktualizacja – ten jest już na orbicie – został wystrzelony 26 kwietnia na pokładzie chińskiej rakiety CZ-2D), Delfi-n3Xt, Triton 1, Triton 2, Cinema 2, Cinema 3, FUNcube-1, GOMX-1, PUCP-SAT 1, Eagle 1 oraz QBScout 1.

{module [526]}

Comments are closed.