Rosja: Angara, nowy statek, misja bio, i 12 Protonów

0

Rosja szykuje się na start pierwszej Angary, kończy projekt statku wielorazowego użytku i planuje 12 startów Protonów jeszcze w tym roku. W kosmos polecą też myszy.

Angara…

W środę przedstawiciel zakładów im. Kruniczewa przekazał, że pierwszy egzemplarz rakiety Angara, w lekkim wariancie 1.2PP, jest gotowy do startu. Jeszcze w tym miesiącu trafić ma do kosmodromu w Plesiecku.

Misja biologiczna Bion-M

Misja biologiczna Bion-M

Na ukończeniu jest też montaż ciężkiego wariantu Angara A5, który wkrótce ma zostać pokazany publicznie. Jak przekazali na przełomie kwietnia i maja Oleg Ostapenko i Jurij Borysow, wiceministrowie obrony, start lekkiej Angary ma nastąpić w połowie 2014 roku. Wersja ciężka ma wystartować pod koniec tego roku.

Projekt rakiet Angara jest nadzorowany osobiście przez ministra obrony Siergieja Szojgu i wicepremiera Dmitrija Rogozina, gdyż wyrażali oni zaniepokojenie opóźnieniami w projekcie.

…12 Protonów i myszy w kosmosie

Dyrektor wykonawczy Zakładów Kruniczewa, Aleksander Seliwerstow, przekazał tego samego dnia, że na ten rok planowane jest 12 startów rakiet Proton-M. Trzy już wystrzelono, więc powinniśmy w 2013 roku zobaczyć jeszcze 9 startów rakiety będącej “koniem roboczym” programu kosmicznego Federacji Rosyjskiej. Najbliższe starty to: 6 czerwca start z satelitą SES-6, 1 lipca z satelitami systemu GLONASS i 19 lipca z satelitą Astra 2E.

Rodzina rakiet Angara

Rodzina rakiet Angara

Główny wykładowca Instytutu Biomedycznego, Eugenij Ilwin, zapowiedziano również, że w ciągu 3-5 lat Rosja wyśle kolejną misję kosmiczną z żywymi zwierzętami (ostatnia, Bion-M, mimo śmierci większości zwierząt uznana została za udaną), np. wysłanie myszy na wysokość 200 00 km. Misja została już zaakceptowana przez decydentów.

{module[346]}

Statek wielorazowego użytku

Również w środę wiadomości o nowym rosyjskim statku wielorazowego użytku przekazała firma Energia. Zastępca głównego konstruktora, Aleksander Czerniawski, powiedział w trakcie 15. Tomskiego Forum Innowacji Innovus, że projekt techniczny statku jest ukończony i wymaga teraz zatwierdzenia.

Nowy statek docelowo zastąpi statki Sojuz. Będzie mógł odbyć do pięciu lotów, będzie przystosowany do lotów NEO i księżycowych, będzie również dostosowany do naprawy innych statków kosmicznych i usuwania kosmicznych śmieci.

Prototyp ma być gotowy w sierpniu tego roku, a loty testowe mają rozpocząć się w 2017 roku. Warto zauważyć, że jeszcze w połowie 2012 roku mówiono o opóźnieniach projektu do 2018 roku. Powyższe informacje wskazują, że być może udało się nadrobić ich część. Słowa przedstawiciela Energii zapewniają jednak, że przełamano dotąd największą barierę, czyli brak projektu technicznego.

(RIA Nowosti, Xinhua)

{module [526]}

Comments are closed.