Stephane Israel nowym szefem Arianespace

0

Szefem Arianespace został Stéphane Israël, który z dniem 22 kwietnia zastąpi na tym stanowisku Jeana-Yves’a Le Galla.

18 kwietnia rada dyrektorów Arianespace wybrała Stéphane’a Israëla na prezesa i dyrektora wykonawczego firmy. Stanowisko obejmie w poniedziałek 22 kwietnia.

Stéphane Israël urodził się w 1971 roku. Po studiach na Ecole Nationale d’Administration w 2001 roku został sędzią Trybunału Obrachunkowego Unii Europejskiej. W tym czasie brał udział w działaniach dotyczących francuskiej polityki kosmicznej i spraw związanych z systemem Ariane. Do przemysłu kosmicznego przeniósł się ostatecznie w 2007 roku. Wpierw jako doradca Louisa Galloisa, dyrektora wykonawczego koncernu EADS, a następnie obejmując szereg stanowisk zarządczych w Astrium Space Transportation i Astrium Services.

Od 2005 do 2007 pracował jako profesor w Ecole Normale Superieure i na paryskiej Sorbonie. W 1994 i 1995 wykładał w Harvard University w USA. Od maja 2012 roku pełnił funkcję szefa gabinetu ministra ds. odnowy przemysłu.

Kandydaturę Israëlego wysunęła francuska rada ministrów, działająca jako główny udziałowiec spółki Arianespace.

Mianowany na stanowisko w firmie Arianespace Stéphane Israël skomentował sytuację następująco: “Chciałbym podziękować radzie dyrektorów Arianespace za powierzenie mi tego stanowiska i za pozwolenie na kontynuację wspaniałej pracy, jaką przez ostatnie 10 lat wykonał Jean-Yves Le Gall. To naprawdę wielki zaszczyt móc kierować firmą, która jest światowym punktem odniesienia w transporcie kosmicznym”.

Zmiana na stanowisku prezesa Arianespace wyniknęła z mianowania Jeana-Yves’a Le Galla na stanowisko szefa francuskiej agencji kosmicznej CNES przez rząd Francji, którą to nominację Le Gall przyjął. Le Gall szefował Arianespace od 2011 roku.

Logo Arianespace / Credits: ArianespaceArianespace jest światowym liderem w wynoszeniu ładunków użytecznych na orbitę okołoziemską. Dysponuje jednym z korzystniej położonych kosmodromów na świecie, Gujańskim Centrum Kosmicznym położonym w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Dzięki współpracy z Rosją i własnemu programowi rozwojowemu obecnie dysponuje gamą rakiet nośnych pokrywających prawie cały zakres ładunków: lekką Vegę, średniego Sojuza, i ciężką Ariane 5.

(Arianespace)

{module[356]}

 

 

Comments are closed.