Orbital: relacja z drugiej próby startu rakiety Antares

0

Ruszyło odliczanie do startu w ramach drugiej próby wypuszczenia w dziewiczy lot rakiety Antares firmy Orbital Sciences Corp. Webcast z tego wydarzenia będzie transmitowany w Internecie od godz. 22:30 CEST. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

Godzina 22:51 CEST (20.04.2013)
Do kolejnej próby startu prawdopodobnie dojdzie jutro. Okienko startowe rozpocznie się o godzinie 23:00 CEST.

Godzina 22:42 CEST (20.04.2013)
Start został odwołany! Powodem odwołania startu są niesprzyjające wiatry na dużej wysokości, które stwarzają ryzyko dla terenów zamieszkałych w przypadku awarii rakiety.


Do startu dziś nie dojdzie / Credits – UStream, Orbital

Godzina 21:45 CEST (20.04.2013)
Czas startu został opóźniony do przynajmniej 00:10 CEST. Najnowsze dane z balonu meteorologicznego wskazały na występujące na wysokości 7,5-12 km bardzo silne wiatry, wiejące z prędkością ok. 225 km/h. Kontrolerzy obawiają się scenariusza, w którym doszłoby do zniszczenia rakiety po starcie, a silny wiatr zaniósłby powstałe szczątku nad obszary zamieszkane. Następny balon meteorologiczny powinien dostarczyć dane potrzebne do podjęcia kolejnej decyzji. Obecnie zegar odliczający czas do startu jest zatrzymany i może on ruszyć ponownie o godzinie 22:40 CEST, jeśli wydana zostanie zgoda na tankowanie i próbę startu ok. godziny 00:10 CEST.

{module [526]}

Godzina 21:35 CEST (20.04.2013)
Potencjalny czas startu (T-0) został opóźniony o przynajmniej 10 minut, aby umożliwić kontrolerom zbiór kolejnych danych odnośnie wiatrów na dużych wysokościach. W momencie gdy wydane zostanie potwierdzenie możliwości rozpoczęcia tankowania okno startowe zostaje zawężone do około 15 minut w celu ograniczenia ilości traconego poprzez parowanie utleniacza. Przypomnijmy, iż dopóki nie rozpoczęte zostanie tankowanie kontrolerzy mają do dyspozycji dwugodzinne okno startowe rozpoczynające się o godzinie 23:00 CEST.

Godzina 21:00 CEST (20.04.2013)
Termin pierwszego startu rakiety Antares był odkładany wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Głównym powodem opóźnień były prace nad stanowiskiem startowym dla rakiety. Z terenu Wallops Flight Facility (WFF), gdzie znajduje się port kosmiczny MARS oraz stanowisko startowe 0A rakiety Antares, nie startowały do tej pory rakiety wymagające takich ilości płynnego paliwa, chociaż warto wiedzież, iż z tej wyspy wypuszczono w ciągu ostatnich 68 lat około 16 tys. rakiet.

Pewne trudności sprawiło zakończenie prac nad infrastrukturą systemów ciśnieniowych oraz podawczych paliwa na stanowisku 0A. Dodatkowo firma Orbital nie miała do tej pory styczności z paliwem wykorzystywanym przez rakietę Antares, chociaż z drugiej strony ta firma odpowiada za realizację ponad tysiąca misji – wyniesienia satelitów, pocisków i rakiet Pegasus, Taurus i Minotaur. W ciągu ostatnich miesięcy widoczny był też duży postęp prac i w dniu dzisiejszym być może dojdzie do kulminacji tego postępu.

{module [346]}

Godzina 20:45 CEST (20.04.2013)
Prócz symulatora masowego statku bezzałogowego Cygnus rakieta Antares wyniesie również 4 małe satelity w standardzie CubeSat:

  • trzy satelity PhoneSat zbudowane przez agencję NASA. Te małe jednostki, nazwane “Alexander”, “Graham” i “Bell”, mają postać kostek o wymiarach ok. 10x10x10 cm i masie ok. 1 kg. CubeSat’y zbudowane zostały w oparciu o części telefonów komórkowych (smartfonów) Nexus i wykorzystują system operacyjny Android. Celem misji tych satelitów jest weryfikacja jak zbudowane bardzo niskim kosztem jednostki (ok 35. tys. dolarów) będą sprawowały się w warunkach przestrzeni kosmicznej.
  • satelita Dove 1 w standardzie potrójnego CubeSat’a (3U) o masie ok. 4,5 kg. Celem tej jednostki będzie wykonywanie zdjęć Ziemi oraz transmisja sygnałów radiowych. Ten satelita zbudowany został przez firmę Comogia Inc. Bliźniaczy satelita o nazwie Dove 2 wyniesiony został na orbitę w dniu wczorajszym na pokładzie rakiety Sojuz 2-1a.

Godzina 20:25 CEST (20.04.2013)
Do tej pory ukończono prace sprawdzające stan systemu destrukcyjnego rakiety FTS (Flight Termination System) oraz aktualizację systemu nawigacyjnego rakiety.

Godzina 20:15 CEST (20.04.2013)
Wciąż podtrzymywana jest wola wypuszczenia rakiety około godziny 23:00 CEST. Na tę chwilę zespół kontrolerów zajmuje się analizą trajektorii rakiety oraz problemem z działaniem pasma transmisyjnego S ładunku rakiety. Pierwsza kwestia związana jest z silnym prądem strumieniowym obecnym na dużej wysokości nad miejscem startu.

Godzina 20:06 CEST (20.04.2013)
Wydano pozwolenie na rozpoczęcie procesu schładzania linii transferującej LOX (płynny tlen), będący utleniaczem w mieszance paliwowej wykorzystywanej przez dwa silniki AJ26 na pierwszym stopniu rakiety Antares.

Godzina 19:17 CEST (20.04.2013) {jathumbnail off}
Aktualny widok na wyrzutnię startową.

 Widok na stanowisko startowe / Credits - UStream, Orbital
Widok na stanowisko startowe / Credits – UStream, Orbital

{module [346]}

1 2

Comments are closed.