Udany start rakiety Sojuz 2-1a z siedmioma satelitami

0

Dziewiętnastego kwietnia 2013 roku z kosmodromu Bajkonur nastąpił start rosyjskiej rakiety Sojuz 2-1a. Na pokładzie tej rakiety znalazło się siedem satelitów.  Wśród nich – kapsuła BION-M ze zwierzętami na pokładzie.

Do startu doszło o godzinie 12:00 CEST. Start był udany. Rakieta Sojuz 2-1a wyniosła na orbitę o wysokości 575 km i nachyleniu 64,9 stopnia siedem satelitów, które przedstawiamy w poniższym zestawieniu.

  • BION-M, opartą o znaną rosyjską kapsułę Wostok/Zenit i nowy moduł napędowy (z panelami słonecznymi). Na pokładzie kapsuły BION-M można zainstalować do 100 kg ładunku naukowego. Tym razem wewnątrz kapsuły umieszczono m.in. 45 myszy, osiem myszoskoczów mongolskich, 15 gekonów oraz ślimaki, ryby i eksperymenty z mikroorganizmami. Główny cel misji BION-M to badania nad wpływem mikrograwitacji i promieniowania na organizmy żywe. BION-M powróci na Ziemię 18 maja. Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje BION-M. Co ciekawe, jest to pierwszy od 1996 roku lot kapsuły BION. Zbiornik dla ryb dostarczyła niemiecka agencja kosmiczna DLR.
  • AIST-2, rosyjski mikrosatelita zbudowany przez naukowców i studentów uniwersytetu w Samarze. Ten satelita ma badać pole magnetyczne Ziemi i uderzenia mikrometeorytów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) oraz przetestować nową platformę satelitarną. Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje AIST-2.
  • Dove 2, prywatny amerykański zminiaturyzowany satelita formatu CubeSat 3U. Dove 2 ma 5,8 kg i jest testowym satelitą obserwacji Ziemi.
  • BeeSat2 i BeeSat3 – dwa niemieckie zminiaturyzowane satelity standardu CubeSat 1U, zbudowane przez Uniwersytet Techniczny w Berlinie. Ponadto, w trakcie misji tych satelitów przetestowane zostaną zminiaturyzowane koła zamachowe dla pikosatelitów.
  • SOMP (Student’s Oxygen Measurement Project), będący projektem studentów niemieckiego uniwersytetu w Dresden. Ten zminiaturyzowany satelita formatu CubeSat 1U ma na celu zmierzyć ilość tlenu atomowego w górnych warstwach atmosfery oraz przetestować nową platformę satelitarną i nowy typ paneli słonecznych
  • OSSI-1 (Open Source Satellite Initiative) to południowokoreański projekt, rozpoczęty nie przez inżyniera a przez artystę nazywającego się Song Hojun. OSSI-1 ma na pokładzie zainstalowane diody LED, które będą błyskać na Ziemię przekazy w alfabecie Morsa. W założeniu każdy z radioamatorów będzie mógł zarezerwować czas i przesłać sygnał na OSSI-1, po czym ten satelita dokona retransmisji tego sygnału za pomocą diod LED, które obserwator z Ziemi powinien zobaczyć gołym okiem. Trzecie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje OSSI-1.

{module [346]}

Poniższe nagranie prezentuje start rakiety Sojuz 2-1a.

{youtube}HzrOvQuEFBI{/youtube}

Start rakiety Sojuz 2-1a – 19.04.2013 / Credits – SpaceVidsNet

Kapsuła BION-M powróci na Ziemię za miesiąc, 18 maja. Pozostałe satelity będą przebywać na LEO, aż dojdzie do naturalnego zejścia z orbity i spłonięcia w atmosferze.

Następny start rakiety powinien nastąpić już jutro, 20 kwietnia. Wówczas dojdzie do drugiej próby startu rakiety Antares.

Starty rakiet są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [526]}

AIST-2 / Credits - TsSKB Progress OSSI-1 / Credits - OSSI

Comments are closed.