Pomyślny start nowej rakiety Sojuz-2.1w

0

Kilkanaście godzin temu z portu kosmicznego w Plesiecku w Rosji wystartowała nowa rosyjska rakieta – Sojuz-2.1w, która w odróżnieniu od innych członków rodziny Sojuz nie posiada żadnych członów pomocniczych. Na orbitę trafił satelita Aist oraz dwie sfery SKRL-756.

 

Wystrzelona dzisiaj rakieta należy do generacji rakiet Sojuz-2, która wywodzi się od starszej i pomyślnie oblatanej generacji Sojuz-U. Obecnie z “drugiej” generacji wykorzystywane są następujące rakiety:

  • Sojuz-2.1a, która jest ewolucją rakiety Sojuz-U, wyposażoną w nową elektronikę oraz ulepszone funkcje górnego stopnia;
  • Sojuz-2.1b, której górny stopień zastąpiony jest nową jednostką, nowoczesną awioniką oraz lepszym silnikiem;
  • Sojuz-ST, nazywana także „europejskim Sojuzem” z uwagi na loty z Kourou w Gujanie Franucuskiej na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Inicjatywa zbudowania nowej rakiety powstała po pomyślnym, dziewiczym locie rakiety Sojuz-2.1b w 2008 roku. W rakiecie Sojuz-2.1w powiększono średnicę pierwszego stopnia z 2 do 2,7 metra, oraz zastąpiono stary silnik (RD-108) nową jednostką napędową o oznaczeniu 13D15, która budowana jest przez NK Engines Company. Nowy silnik najprawdopodobniej bazowany jest na jednostce NK-33, która kojarzona może być ze słynną księżycową rakietą N-1 Siergieja Korolowa.

Warto wiedzieć, że silnik bazowany na NK-33 wykorzystywany jest również przez Amerykanów – firma Aerojet zbudowała w oparciu o rosyjski silnik jednostkę o nazwie AJ26-62, która wykorzystywana jest (2 sztuki) w rakietach Antares. Sojuz-2.1w może korzystać z dotychczasowej infrastruktury naziemnej, a system kontroli i nawigacji zapożyczony został z Sojuza-2.1b.

Na pierwszym stopniu nowej rakiety wykorzystywany jest również silnik RD-0110R (również 14D24), który odpowiada za kontrolę wektora lotu oraz obrotu rakiety. Wraz z nowym pierwszym stopniem swój debiut będzie miał także nowy górny stopień o nazwie Wołga, który ma być tańszy niż wykorzystywany obecnie Fregat. Wołga pozwoli na umieszczanie ładunków na orbitach o wysokości do 1700 km.

Nowy człon górny, skonstruowany przez TsSKB, może pracować do 24 godzin. Przewidywana jest możliwość wielokrotnego restartu silnika członu, na temat którego nie zostały podane jednak jak do tej pory żadne oficjalne wiadomości. Zakłada się, że Wołga mogłaby zostać wykorzystana zamiennie w połowie wykonanych misji przez droższy człon Fregat.

Dziewiczy start nowej rakiety Rosjan przekładny był kilkukrotnie. Ostatecznie doszło do niego dzisiaj o godzinie 13:30 CET. Pomyślna separacja ładunku nastąpiła z kolei o 15:10 CET. O wyniesionych ładunkach nie wiadomo zbyt wiele. Aist to prototypowy satelita zbudowany przez Rocket and Space Center oraz Samara State Aerospace University. Docelowa orbita dla tego satelity to najprawdopodobniej 610-639 km wysokości przy inklinacji 84,42 stopni – podobna do orbity poprzedniego satelity Aist, który wyniesiony został wcześniej w tym roku przez rakietę Sojuz-2.1a. W dzisiejszym locie wyniesieone zostały również dwa próbniki kalibracyjne SKRL-756.

(NSF, PFA)

{module[346]}

Comments are closed.