Gliwicki oddział Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, wraz z wyborem nowych władz rozpoczęło intensywne starania w celu przekształcenia Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Kamieńcu w ośrodek naukowo-popularyzatorski. Niezbędnym krokiem jest zdobycie funduszy na wyposażenie Obserwatorium w odpowiedni sprzęt (teleskop) w celu prowadzenia obserwacji naukowych oraz organizowania pokazów nieba.
Wyznaczono cele strategiczne Gliwickiego Oddziału PTMA na kadencję Zarządu 2013-2016. Skupiono się tym razem na zwiększeniu nacisku na naukę, uwzględniając jednak dalsze działania w zakresie popularyzacji. Najistotniejsze cele przedstawiono poniżej.
Badania naukowe, które mogłyby być wykonywane w Obserwatorium
- pomiary zmienności blasku gwiazd i kwazarów,
- pomiary minimów gwiazd zmiennych zaćmieniowych,
- pomiary astrometryczne obiektów na niebie (m.in. komety i planetoidy),
- analiza obrazów astronomicznych,
- techniczne aspekty obrazowania CCD,
- fotograficzne odkrywanie nowych/supernowych w innych galaktykach,
- monitorowanie dla Obserwatorium PTMA Kamieniec: jasności nieba, jakości obrazów – pomiar FWHM i ilości nocy pomiarowych w roku.
Propozycje tematyczne pokazów nieba:
- spotkania z Kopernikiem (cykliczne pokazy ciał Układu Słonecznego wraz z zachodzącymi w nim zjawiskach – miejsce pokazów to Obserwatorium w Kamieńcu oraz osiedle Kopernika w Gliwicach),
- pokazy obiektów DS w Obserwatorium oraz w okolicach,
- zaznajomienie ze sztuką wykonywania astrofotografii w Obserwatorium w Kamieńcu (organizacja kursu astrofotografii),
- ciekawe i rzadkie zjawiska na niebie takie jak zaćmienia i zakrycia, pojawiające się komety, supernowe, blisko przelatujące planetoidy itp.
Pozostałe cele:
- stworzenie programu badań oraz programu pokazów nieba,
- stworzenie regulaminu i warunków korzystania z Obserwatorium, wprowadzenie stałych dyżurów, prowadzenie dziennika obserwatorium,
- rozpoczęcie prac związanych z rozpoznaniem kosztu zautomatyzowania kopuły,
- tworzenie historii pokazów oraz działalności Obserwatorium w sposób przejrzysty – raporty, dokumentacja fotograficzna,
- zakup teleskopu – w zależności od środków – od 11” do 16”,
- regularne dyżury w Obserwatorium, ewentualnie pozyskanie środków na etatowego pracownika zajmującego się ośrodkiem.
Dzięki współpracy z Wydziałem Automatyki Elektroniki i Informatyki możliwe będzie wykorzystanie wraz z planowanym teleskopem pełno klatkowej, chłodzonej kamery astronomicznej CCD ATIK11000M oraz spektrografu DADOS, które to będą niezwykle istotne dla wykonywania pomiarów astronomicznych, gdyż są przeznaczone do współpracy z teleskopami.
Chęć współpracy oraz poparcie inicjatywy rozwoju Obserwatorium wykazały jednostki z kraju jak i z za granicy o różnych profilach działalności naukowych (m.in. Portland State University – Digital Imager Group, AAVSO – pomiary jasności gwiazd zmiennych, Uniwersytet Opolski – Pracownia Dydaktyki Astronomii, PKIM – badania meteorów, Instytut Elektroniki Wydziału AEiI Politechniki Śląskiej, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Obserwatorium Suhora i inne).
Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Adamowi Popowiczowi za przesłany tekst.
(OG)
{module [346]}