Rosja: stanowisko dla rakiet Amur i finansowanie dla JUICE

0

Rosja przygotowuje stanowisko startowe dla rakiet Amur i zapewnia finansowanie dla części misji JUICE, w tym do lądownika ganimediańskiego.

Rosja rozpoczęła prace projektowe nad nowym stanowiskiem startowym dla rakiet Amur, które mają startować z budowanego centrum kosmicznego Wostocznyj, na dalekim wschodzie Rosji. Rakieta Amur jest projektowana na bazie nowej rodziny rakiet nośnych Angara. Pierwszy start Angary planowany jest na październik-listopad 2013. Według informacji prasowych z 1 marca, kończony jest montaż 2. członu rakiety. Przed transportem rakiety do Plesiecka czekają ją jeszcze testy elektryczne.

Informację podano do wiadomości na piątkowym spotkaniu Roskosmosu. Szef agencji, Władimir Popowkin, powiedział że trwa budowa infrastruktury i zaplecza technicznego nowego kosmodromu.

We wtorek Roskosmos podała także, że w przyszłym roku pierwsze fundusze otrzyma projekt badań Jowisza, w tym lądownik ganimediański, który osiąść ma na największym księżycu Jowisza. Projekt otrzyma finansowanie w 2014 i 2015 roku. Na pierwsze badania przeznaczone zostanie od 300 tysięcy do 1 miliona USD. Pierwsze prototypy i makiety mogłyby powstać do 2017 roku – mówił Maksym Martynow, zastępca głównego konstruktora zakładów im. Ławoczkina. Projekt ten obejmuje również budowę statku, który wylądowałby na powierzchni Ganimedesa, księżyca Jowisza. Nadal nie wiadomo jednak, czy stanie się on częścią europejskiej misji JUICE.

Od 4 do 8 marca trwa w Moskwie konferencja naukowa poświęcona lądownikowi ganimediańskiego.

Zobacz też:

 

 

Comments are closed.