Co uszkodziło satelitę BLITS?

0

Nowe analizy sugerują, że nie doszło do kolizji pomiędzy rosyjskim pasywnym satelitą BLITS a odłamkiem powstałym podczas testu chińskiej broni antysatelitarnej. Co zatem uszkodziło satelitę BLITS?

Pod koniec stycznia tego roku doszło do uszkodzenia małego rosyjskiego satelity BLITS, służącego do precyzyjnych pomiarów laserowych. Do uszkodzenia miało dojść 22 stycznia, około godziny 08:57 CET. W momencie tego wydarzenia BLITS znajdował się bardzo blisko skatalogowanego szczątku powstałego podczas testu chińskiej broni antysatelitarnej (ASAT) z 11 stycznia 2007 roku. Po uderzeniu satelita BLITS wyraźnie zmienił orbitę, parametry swojego obrotu oraz powstały przynajmniej dwa kolejne odłamki.

W trakcie testu broni ASAT z 2007 roku Chiny zniszczyły swojego starego i nie działającego satelitę Fengyun 1C. Test się powiódł – satelita został zniszczony. Ponieważ Fengyun 1C został na dość wysokiej orbicie (około 865 km), to wytworzona chmura szczątków w większości pozostała w przestrzeni kosmicznej, stwarzając ryzyko dla innych satelitów. Według szacunków w wyniku tego testu ASAT powstało ponad 2000 szczątków wielkości większej od piłeczki golfowej i ponad 150 tysięcy mniejszych odłamków. 

{module [346]}

Pierwsze analizy wskazywały, że rzeczywiście doszło do uderzenia pomiędzy satelitą BLITS a szczątkiem Fengyun 1C. Jednakże, kilkadziesiąt godzin temu pojawiła się informacja ze strony amerykańskiego Pentagonu (realizującego własny program śledzenia obiektów na orbicie), że podejrzewany odłamek satelity Fengyun 1C nadal znajduje się na orbicie, która nie doznała żadnych zmian. Fragment Fengyun 1C nie mógł zatem uszkodzić satelitę BLITS. Co więcej, wydaje się, że podczas zderzenia szczątku Fengyun 1C z  BLITS musiałoby powstać znacznie więcej nowych odłamków, których nie zarejestrowano.

Co zatem mogło uszkodzić satelitę BLITS? Jeśli nie doszło do zderzenia z odłamkiem satelity  Fengyun 1C, to możliwe są dwa inne scenariusze:

  • BLITS samodzielnie dokonał fragmentacji, oraz
  • w satelitę BLITS uderzył inny odłamek, być może zbyt mały do namierzenia.

Wydaje się, że samodzielna fragmentacja BLITS jest dość mało prawdopodobna, gdyż ten satelita był zbudowany głównie z mocnego szkła i pozbawiony delikatnych elementów, takich jak panele słoneczne. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje satelitę BLITS. Jest zatem bardziej prawdopodobne, że w tego małego satelitę uderzył inny odłamek, którego nie udało się wcześniej namierzyć i skatalogować. Jest to możliwy scenariusz, gdyż szacuje się, że w tej chwili na orbicie przebywa około sześciuset tysięcy obiektów mniejszych od 10 cm i około 35 milionów odłamków mniejszych od 1 cm. Nawet tak małe odłamki mogą poważnie uszkodzić satelitę, przyczyniając się do zakończenia jego działania, co z kolei prowadzi do strat ekonomicznych operatora.

Uszkodzenie satelity BLITS oraz mała ilość informacji dostępnych na ten temat dowodzi, że jest potrzebna realizacja programów typu Space Situational Awareness (SSA). W projektach związanych z SSA m.in. następuje detekcja, katalogowanie oraz dalsze śledzenie „śmieci na orbicie”. Warto tu dodać, że Polska chce wziąć aktywny udział w programach SSA

(AW, Ptgn)

{module [346]}

Comments are closed.