Czy Rosjanie przetestowali broń na orbicie?

0

Pojawiają się doniesienia, że Rosja wykonała test broni antysatelitarnej na orbicie. Konsekwencje takiego testu mogą być bardzo poważne.

Broń antysatelitarna (ASAT) to duża grupa systemów, których celem jest neutralizacja lub zniszczenie wrogich satelitów. Wyróżniamy tutaj systemy naziemne i lotnicze, które już dziś są używane oraz orbitalne, które są najbardziej kontrowersyjne. Tego typu broń może być użyta “w każdej chwili” i w określonych przypadkach może nie być możliwe ustalenie źródła użytej broni.

Od kilku lat obserwujemy różne zagadkowe testy rosyjskich satelitów oraz subsatelitów (uwalnianych na orbicie). W sierpniu 2018 USA oficjalnie oskarżyły Rosję o posiadanie satelitów natury ofensywnej. Rosja zaprzeczyła tym oskarżeniom. Wspominaliśmy o tym w artykule.

W lipcu 2020 Departament Stanu USA poinformował, że Rosja prawdopodobnie wykonała test broni antysatelitarnej z orbity. Z dostępnych informacji wynika, że test tej broni został wykonany 15 lipca 2020. Nie podano jednak szczegółów, na podstawie których Departament Stanu USA zaklasyfikował to wydarzenie jako test broni, użytej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Rosyjska strona twierdzi, że nie był to test broni, ale test małego wyspecjalizowanego subsatelity, który wykonał inspekcję innego rosyjskiego satelity. Stworzenie floty satelitów o ofensywnym charakterze to potężne ryzyko dla pokojowego i komercyjnego wykorzystania przestrzeni dookoła Ziemi. Wraz z rozwojem technologicznym można się spodziewać, że tego typu satelity będą tańsze i mniejsze oraz prostsze w użyciu niż naziemne systemy laserowe albo rakietowe. Istnieje zatem poważne ryzyko militaryzacji różnych orbit dookoła Ziemi w najbliższych latach – prawdopodobnie nawet gdyby powstały międzynarodowe regulacje zabraniające wprowadzania takiej broni do użycia.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.