Trzęsienie ziemi zarejestrowane przez GOCE

0

Satelita GOCE zarejestrował infradźwięki wywołane przez trzęsienie ziemi, które nastąpiło dwa lata temu u wybrzeży Japonii. Jest to pierwsza taka detekcja trzęsienia ziemi z orbity.

Dwa lata temu, 11 marca 2011 roku, u wybrzeży japońskiej wyspy Honsiu, nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,0 w skali Richtera. To trzęsienie ziemi oraz wywołane nim tsunami wyrządziło duże zniszczenia w Japonii, zachodnim wybrzeżu USA i na Hawajach. Ponad 15 tysięcy ludzi straciło życie a straty materialne liczone są w setkach miliardów dolarów. W sensie ekonomicznym była to najdroższa katastrofa naturalna w historii ludzkości.

To trzęsienie ziemi zostało także zanotowane na orbicie. Satelita GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), przebywa na bardzo niskiej orbicie (250-280 km), jeszcze w górnych warstwach atmosfery. Ten satelita dokonuje bardzo precyzyjnych pomiarów pola grawitacyjnego Ziemi, otaczającej gęstości atmosfery oraz okolicznych wiatrów.  GOCE jest wyposażony w zestaw zaawansowanych czujników, w tym bardzo czułe akcelerometry.

{module [346]}

11 marca 2011 roku akcelerometry GOCE zanotował wyraźne zmiany otaczającej atmosfery, wywołane infradźwiękami podróżującymi od powierzchni Ziemi. Jedynie infradźwięki, czyli dźwięki o bardzo niskich częstotliwościach (poniżej 20 Hz), mogą dotrzeć do górnych warstw atmosfery, gdzie przebywa GOCE. Te infradźwięki dotarły do górnych warstw atmosfery około 30 minut po trzęsieniu ziemi. Zanotowane różnice w gęstości otaczającej atmosfery miały całkowitą wartość około 30 procent. Satelita GOCE rejestrował szybkie zmiany w otaczającej atmosferze przez około  2 minuty.

{youtube}GjRXNGzftZ4{/youtube}
Animacja prezentująca zmiany w gęstości okolicznej atmosfery zarejestrowanej przez sondę GOCE / Credits – ESA

Jest to pierwszy przykład bezpośredniej detekcji trzęsienia ziemi z orbity. Dzięki GOCE możliwe jest badanie globalnych zmian wywołanych przez silne trzęsienia ziemi, także w górnych warstwach atmosfery.

GOCE to zaawansowany europejski satelita, wystrzelony 17 marca 2009 roku. Ten satelita ma bardzo niecodzienną konstrukcję – wygląda niczym strzała, by minimalizować opór szczątkowej atmosfery. Ponadto, GOCE jest wyposażony w silnik jonowy, który pozwala na utrzymywanie orbity. Początkowo GOCE znajdował się na orbicie o wysokości 280 km. W listopadzie zeszłego roku orbita spadła do 255 km a następnie ją celowo obniżono do 235 km. Koniec misji GOCE nastąpi, gdy skończy się paliwo do silnika jonowego (ksenon), co powinno nastąpić w czwartym kwartale 2013 roku.

(ESA)

Comments are closed.