Oficjalne podsumowanie porażki misji Glory

0

 NASA opublikowała podsumowanie raportu komisji badającej przyczyny porażki startu rakiety Taurus XL z satelitą Glory.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała podsumowanie raportu komisji badającej nieudany start rakiety Taurus XL z satelitą Glory. Pechowy start miał miejsce 4 marca 2011 roku z kosmodromu w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

Komisja, której przewodniczył Bradley Flick, szef Dyrektoriatu Badań i Inżynierii ośrodka Dryden Flight Research Center, ustaliła (potwierdzając wcześniejsze przypuszczenia), że bezpośrednią przyczyną niepowodzenia była usterka w systemie otwierania i odrzucania osłony aerodynamicznej rakiety Taurus. Osłona aerodynamiczna stanowi zakończenie, szczyt, rakiety, pod którą kryje się właściwy ładunek wynoszony przez rakietę. Po pokonaniu przez rakietę najgrubszych warstw atmosfery, osłona jest odrzucana jako niepotrzebna, co zmniejsza masę, jaką muszą “dźwigać” silniki rakiety. Jej niepełne odczepienie się spowodowało nadmiar masy i niemożność osiągnięcia potrzebnych parametrów lotu przez rakietę. Z podobnych przyczyn, i w podobny sposób zakończyła się misja satelity OCO. Szacuje się nawet, że oba satelity spoczywają w Pacyfiku w bliskiej odległości.

Komisja nie była w stanie określić przyczyn złego działania osłony, ale sformułowała zalecenia mające ograniczyć ryzyko powtórzenia się takiej katastrofy. NASA i firma Orbital Science będą kontynuowały szukanie definitywnej przyczyny porażki.

Pełny raport nie został upubliczniony, gdyż zawiera informacje objęte amerykańską ustawą ITAR, regulującą eksport technologii wojskowych, rakietowych i informacyjnych.

(NASA)

 {module [346]}

Comments are closed.