Bajterek powstanie, ale dla Zenitów

0

Kazachstan i Rosja porozumiały się w sprawie budowy nowego kompleksu startowego Bajterek, pierwotnie mającego obsługiwać rakiety Angara.

Szef KazKosmosu Tałgat Musabajew poinformował krajowy parlament, że doszedł do porozumienia w sprawie przyszłości nowego stanowiska startowego Bajtarek. Bajtarek powstaje jako część umowy z 2004 roku o przedłużeniu leasingu Bajkonuru przez Rosję do 2050 roku. Stanowisko miało obsługiwać rosyjską nową rodzinę rakiet Angara.

Po wydaniu na nie około 2 miliardów dolarów, siedem razy więcej niż przewidywał budżet, i wielu opóźnieniach, co Musabajew zarzucił Rosjanom, Rosja i Kazachstan postanowiły, że stanowisko posłuży rakietom Zenit. Oznacza to, że Angary będą startowały tylko z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. Ich pierwszy start planowany jest na przyszły rok.

{module [346]}

Według agencji RIA Nowosti i Interfax KazKosmos nie był zadowolony z odmowy finansowania nowego stanowiska Angar przez Rosję. Rosja uznała bowiem, że nie ma to jednak ekonomicznego uzasadnienia. Ukraińsko-rosyjskie Zenity już startują z Bajkonuru, ale RKK Energia planuje wykorzystać je do skonstruowania nowej, cięższej rakiety Sodrużestwo (sojusz, wspólnota). 

(RIA, Interfax)

{module [522]}

 

 

 

Comments are closed.