Start PSLV – siedem satelitów na orbicie (25.02.2013)

0

Dwudziestego piątego lutego o godzinie 13:31 CET nastąpił start indyjskiej rakiety PSLV. Na pokładzie znalazło się siedem satelitów, w tym pierwsze dwa satelity konstelacji BRITE oraz pierwszy brytyjski CubeSat.

Do startu doszło 25 lutego 2013 roku o godzinie 13:31 CET. Z indyjskiego kosmodromu Satish Dhawan Space Centre wystartowała rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Na pokładzie znalazło się aż siedem małych i mikrosatelitów: SARAL, Sapphire, NEOSSat, AAUSAT-3, TUGSAT-1, UniBRITE oraz STRaND-1. Wszystkie satelity zostały prawidłowo uwolnione od rakiety PSLV. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokiej inklinacji.

{youtube}AmzWiFHG7yk{/youtube}
Start PSLV – 25.02.2013 / Credits –  News Channel 24×7 News Channel

Największy z satelitów to SARAL. Jest to indyjsko-francuski satelita o masie 409 kg, którego przeznaczeniem jest studiowanie oceanów, w szczególności topografii i względnej wysokości powierzchni mórz.

Sapphire jest kanadyjskim małym satelitą o masie 148 kg. Jest to pierwszy kanadyjski satelita wojskowy, wyposażony w teleskop o aperturze 15 cm. Sapphire ma obrazować i śledzić satelity umieszczone na orbitach od około 6 do około 40 tysięcy kilometrów nad Ziemią.

NEOSSat to kolejna misja obserwacyjna, także z Kanady. Ten satelita, o masie 74 kg, ma poszukiwać planetoid bliskich Ziemi (typu NEO) i podobnie jak Sapphire jest wyposażony w układ optyczny o aperturze 15 cm.

AAUSAT-3 jest duńskim mikrosatelitą typu CubeSat formatu 1U. Jest to w 100% wynik pracy studentów, realizowany przy Uniwersytecie w Aalborg. Projekt AAUSAT-3 rozpoczął się pod koniec 2007 roku, gdy „poprzednik” AAUSAT-2 był już gotowy do wyniesienia na orbitę.

{module [346]}

Dwa kolejne satelity – TUGSAT-1 i UniBRITE są elementem konstelacji BRITE, w budowie której uczestniczy Polska. Satelita TUGSAT-1 został zbudowany w Austrii a UniBRITE w Kanadzie. Łącznie konstelacja BRITE będzie się składać z sześciu satelitów, z których dwa (BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz) pochodzą z Polski. Warto tu dodać, że TUGSAT-1 jest pierwszym austriackim satelitą.

Ostatnim satelitą wyniesionym przez rakietę PSLV jest STRaND-1. Jest to pierwszy brytyjski CubeSat. Jest to „komórkowy” satelita, ponieważ jego komputer pokładowy opiera się na komercyjnie dostępnym telefonie komórkowym. STRaND-1 jest przykładem misji z wykorzystaniem dużej ilości sprzętu i rozwiązań typu COTS (Commercial Off-The Shelf), czyli komercyjnie dostępnych komponentów na rynku. STRaND-1 ma format 3U i masę 3,5 kg. Projekt STRaND-1 ruszył w 2011 roku a budowa satelity rozpoczęła się niedawno – w październiku 2012 roku.

W ciągu najbliższych kilku godzin nastąpią pierwsze sesje komunikacji z satelitami. Wówczas dowiemy się, czy wszystkie satelity prawidłowo funkcjonują.

Start indyjskiej PSLV z siedmioma satelitami to drugi „masowy” lot w 2013 roku. W tym roku Indie planują przeprowadzić jeszcze trzy starty rakiet, w tym jedną z sondą marsjańską.

(PFA, NSF, SFN)

Comments are closed.