Misja CRS-2 – przegląd informacji

0

Już pierwszego marca powinno dojść do startu drugiej regularnej bezzałogowej misji kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nazwa tej wyprawy to CRS-2. Ten artykuł zawiera podsumowanie dostępnych informacji na temat tej misji.

Po pierwszej regularnej i w „99%” udanej bezzałogowej wyprawie  zaopatrzeniowej kapsuły Dragon (oznaczenie – CRS-1) zarówno NASA jak i firma SpaceX przygotowywała się do drugiej misji tego pojazdu. Misja CRS-1 trwała pomiędzy 8 a 28 października 2012 roku i kapsuła Dragon pomyślnie dostarczyła i sprowadziła ładunek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Po misji CRS-1 data kolejnej wyprawy zaopatrzeniowej, CRS-2, nie była jeszcze znana. Brak ustalonej daty startu miał związek m.in. z awarią jednego z silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, co wymagało szczegółowych studiów i analiz. W tej chwili prace, które wykonywała zarówno NASA jak i firma SpaceX, są już zakończone. Co ciekawe, dokładnej przyczyny awarii nie podano do publicznej wiadomości, co sugeruje, że dotyczy ona technicznych szczegółów konstrukcji silnika Merlin-1C, których firma SpaceX nie chce publicznie ujawniać.

Aktualizacja: pod koniec lutego przedstawiciel firmy SpaceX poinformował na konferencji prasowej, iż przyczyną awarii była wada materiału osłony silnika, co doprowadziło do pojawienia się pęknięć i oddzielenia elementów od silnika. Komputer pokładowy rakiety Falcon 9 po otrzymaniu informacji o spadku ciśnienia w silniku dotkniętym awarią, wydał komendę jego wyłączenia. Rakieta pomimo tego zdarzenia poprawnie umieściła kapsułę Dragon na wstępnej orbicie.

Do startu misji CRS-2 powinno dojść 1 marca 2013 roku o godzinie 16:10 CET. Kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na pokładzie rakiety Falcon 9 z wyrzutni LC-40 na przylądku Canaveral na Florydzie. Aktualnie trwaja prace na Florydzie związane ze startem misji CRS-2. Ładunek jest już zainstalowany, doszło także do integracji kapsuły z rakietą Falcon 9. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje kapsułę Dragon przed rozpoczęciem instalacji ładunku – zdjęcie jest z 15 lutego 2013 roku. 25 lutego około godziny 19:30 CET dojdzie do próbnego odpalenia silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Będzie to element przygotowań do startu.

Ta wyprawa będzie mieć nieco odmienny przebieg od CRS-1: cumowanie do ISS powinno nastąpić już drugiego dnia wyprawy. Ponadto, w „bagażniku” Dragona (czyli nieciśnieniowej sekcji, umieszczonej za kapsułą, pomiędzy panelami słonecznymi) znajdzie się po raz pierwszy sprzęt, który zostanie wyprowadzony po cumowaniu do Stacji za pomocą ramienia SSRMS.

{module [346]}

Dragon dostarczy 677 kilogramów ładunku na Stację. 348 kg z tego ładunku będzie stanowić sprzęt związany z eksperymentami na ISS. Pozostała część ładunku to ubrania dla załogi, jedzenie, środki czystości, części zamienne dla różnych systemów na pokładzie Stacji oraz opakowanie tych wszystkich sprzętów (102 kg). W „bagażniku” Dragon natomiast dostarczy sprzęt o nazwie Heat Rejection Subsystem Grapple Fixture (HRSGF), który ma służyć jako pomoc przy ewentualnej przyszłościowej naprawie systemu radiatorów Stacji. Ich docelowym miejscem instalacji będą elementy P1 i S1 kratownicy Stacji, zostaną tam umieszczone podczas planowanego amerykańskiego spaceru kosmicznego (EVA) w połowie tego roku. W międzyczasie HRSGF będą zamocowane przy elemencie Mobile Base System (MBS).

Na Ziemię Dragon wróci z 1370 kg ładunku, w tym 660 kg sprzętu i próbek z eksperymentów naukowych. Większość pozostałego ładunku wypełnią zepsute elementy systemów Stacji, w tym nie działające komponenty systemu podtrzymywania życia.

Powrót na Ziemię powinien nastąpić 25 marca. Jeśli wszystko się powiedzie, to kolejna misja kapsuły Dragon, CRS-3, powinna rozpocząć się 2 października. W międzyczasie kilka innych pojazdów bezzałogowych dotrze do ISS – m.in. europejski ATV-4 (start opóźniono do nie wcześniej niż 7 czerwca) i japoński HTV-4 (start prawdopodobnie 4 sierpnia).

Zapraszamy na nasze „relacje na żywo”, które przeprowadzimy przy starcie i dolocie kapsuły Dragon do ISS. Będzie to bardzo ciekawa misja, ukazująca aktualny stan astronautyki związanej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, która obecnie znajduje się w swojej najważniejszej fazie działalności – zaawansowanego orbitalnego laboratorium.

Misja CRS-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.