MSL – prace przy pierwszej próbce z wiercenia

0

Trwają prace przy pierwszej próbce zebranej podczas wiercenia skały przez łazik Mars Science Laboratory.

Ósmego lutego łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” dokonał pierwszego głębokiego odwiertu.  Wówczas wiertło łazika zagłębiło się na około 6,4 centymetra w głąb skały nazwanej „John Klein”. Ta skała znajduje się w obszarze o nazwie „Yellowknife Bay”, który jest częścią terenu o nazwie „Glenelg”. Jest to etap pośredni wyprawy łazika MSL.

Zebrany materiał podczas wiercenia znajduje się aktualnie wewnątrz łyżki, która jest częścią instrumentu o nazwie CHIMRA (Curiosity’s Collection and Handling for In-Situ Martian Rock Analysis). Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje instrument CHIMRA z zebraną próbką skalną. Wkrótce zebrana próbka skały „John Klein” zostanie „przesiana” wewnątrz instrumentu CHIMRA, by usunąć wszelkie cząstki większe od 150 mikronów. Następnie próbki zostaną umieszczone wewnątrz instrumentów CheMin (Chemistry and Mineralogy) i SAM (Sample Analysis at Mars), gdzie dokonana zostanie ich analiza.

{module [346]}

Kiedy łazik ruszy w dalszą drogę? W tej chwili nie ma odpowiedzi na to pytanie. Można spodziewać się przynajmniej kilku kolejnych tygodni w okolicach „Yellowknife Bay” i być może kolejnych wierceń. Wcześniej jednak zostanie wykonana pełna analiza pierwszej zebranej próbki materii skalnej z wiercenia.

(NASA)

Comments are closed.