Nocny Londyn z pokładu ISS (luty 2013)

0

Na początku lutego załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowała z orbity Londyn. Zdjęcie wykonano nocą – widać na nim światła tego wielkiego miasta.

Londyn (12 milionów mieszkańców, 15 milionów w „strefie metropolitalnej”) jest jednym z największych miast na świecie. Jest to ważne centrum przemysłowe i ekonomiczne, zamieszkałe od  około dwóch tysięcy lat. Dziś Londyn zajmuje także dużą powierzchnię – około 50×40 km, wraz z kilkoma okolicznymi miejscowościami.

Londyn jest doskonale widoczny z niskiej orbity wokółziemskiej, szczególnie nocą, przy bezchmurnej pogodzie. Na początku lutego 2013 roku załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonała zdjęcie Londynu zaprezentowane w galerii tego artykułu.

{module [346]}

Od strony zewnętrznej, Londyn jest otoczony autostradą M25, której prawie całość jest doskonale widoczna na tym zdjęciu. W zachodniej (lewej) części tego zdjęcia także wyraźnie widać lotnisko Heathrow, które jest mocno rozświetlone i blisko autostrady M25.

Wewnątrz miasta wyróżnia się rzeka Tamiza, która jest wyraźnie ciemniejszym obszarem od okolicznych ulic rozświetlonych światłami miejskimi. Także widoczne są większe parki miejskie – Hyde Park i Regent’s Park w centralnej części miasta oraz Osterley Park i Richmond Park w zachodniej części Londynu. We wschodniej części Londynu, niedaleko doków, można się dopatrzyć  najmniejszego lotniska tego miasta – London City Airport.

Zdjęcia takie jak pokazane w galerii tego artykułu, choć raczej wykonywane przez sztuczne satelity a nie ISS, mają duże znaczenie przy planowaniu dalszego rozwoju obszarów miejskich. Podobnie jak w przypadku Las Vegas i Londyn doświadcza rozwoju, co oznacza potrzebę dokładnego planowania i detekcji miejsc, w których następuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. To właśnie dzięki satelitom zbierane są informacje, które pośrednio mogą wpłynąć na jakość życia w danym mieście i jego dalszym rozwoju.

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć pod tym linkiem.

{module [522]}

Comments are closed.