Projekt Exodus’44

0

Pod koniec zeszłego roku wystartował mały projekt badawczy o nazwie Exodus44. Ten projekt zyskał pomoc merytoryczną Fundacji Copernicus i ma duże szanse na realizację. Celem projektu jest wysłanie kapsuły ze sprzętem do stratosfery.

Projekt Exodus’44  jest w tej chwili realizowany przez dwie osoby – Karola Sidorczuka oraz Adriana Grzeszyka, którzy pochodzą z małych miejscowości w województwie lubelskim. Nazwa zespołu (exodus – “wyjście” oraz 44 – “przez niektórych nazywana proroczą”) ma sugerować próby dotarcia do granic Ziemi.

Na pomysł przeprowadzenia misji stratosferycznej Karol i Adrian wpadli po obejrzeniu różnych nagrań w internecie, m.in. z kamerki zainstalowanej na rakiecie fajerwerkowej. Wówczas organizatorzy tego projektu pomyśleli o jeszcze wyższych lotach i po dalszym przejrzeniu zasobów internetu prace skupiły się na misjach balonowych. Twórcy projektu Exodus44 zadecydowali o przeprowadzeniu podobnej wyprawy – zebrali informacje oraz dokonali wstępnej kalkulacji.

{module [346]}

Skąd pozyskać fundusze? Twórcy Exodus44 pomyśleli o crowdfundingu, w Polsce wciąż niezbyt popularnym, za granicą zbierającym coraz większą rzeszę zwolenników, czego przykładem jest np. ArduSat. Niebawem ruszy kampania zbierania funduszy za pośrednictwem serwisu indiegogo.com. W międzyczasie twórcy Exodus’44 skontaktowali się z Fundacją Copernicus Project, która udzieliła wsparcia merytorycznego.

Jeśli projekt zdobędzie potrzebne fundusze, to możliwe, że już w lipcu tego roku nastąpi start. Twórcy projektu Exodus’44 chcą się podzielić wynikami lotu ze swoimi szkołami oraz w internecie.

Zapraszamy na stronę projektu:  http://exodus44.manifo.com/

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Karolowi Sidorczukowi za przesłane informacje.

Comments are closed.