Maleją szanse COROT-a

0

 Nikną nadzieje na wznowienie pracy przez francuski teleskop kosmiczny CoRoT, który zaprzestał działań naukowych w listopadzie zeszłego roku.

Naukowcy tracą optymizm co do wznowienia pracy przez CoRoT-a (Convection, Rotation and Planetary Transits), francuski teleskop do poszukiwań egzoplanet, który nie pracuje od 2 listopada.

Wtedy przestał działać jego główny przyrząd naukowy, szerokokątna kamera podłączona do teleskopu o średnicy 10,6 cala (27 cm). Inżynierowie winą za to obarczają uszkodzenie elektroniki odpowiedzialnej za komunikację komputera pokładowego z instrumentem przez promieniowanie kosmiczne. Restartowanie komputera nie odniosło skutku.

CoRoT już wcześniej doznał poważnej usterki. W marcu 2009 roku awarii uległa jednostka przetwarzania danych z teleskopu. Jednak dzięki zastosowanej redundancji, całość jej prac przejęła jednostka zapasowa. Teraz awarii ulec mogła jednostka zapasowa. Obie usterki miały miejsce po przejściu satelity przez obszar Anomalii Południowoatlantyckiej – części wewnętrznego pasa radiacyjnego Ziemi, który w tym obszarze najbardziej się do niej zbliża.

W grudniu CNES, francuska agencja kosmiczna zawiadująca teleskopem, próbowała przełączyć całego satelitę na układy zapasowe, ale to również nie przyniosło rezultatu. Wydaje się, że zapasowa jednostka przetwarzania danych nadal pracuje. Po jej włączeniu odnotowuje się wzrost temperatury pojemnika w którym jest umieszczona, ale dane nie spływają na Ziemię.

Obsługa misji będzie podejmować kolejne próby uruchomienia instrumentu, jednak nadzieje, że tak się stanie maleją. “Jest mało prawdopodobne, że wznowimy pracę”, mówi Malcolm Fridlund, naukowiec z zespołu CoRoT pracujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, partnera misji. “CoRoT odniósł wielki sukces, i przykro nam z powodu tej usterki, bo zaledwie 3 dni wcześniej postanowiono o drugim przedłużeniu misji [do 2016 roku], na którą to przygotowaliśmy bardzo interesujący program obserwacyjny. Ale jak to mówią we Francji: C’est la vie” – dodaje.

CoRoT został wystrzelony 27 grudnia 2006 roku, czyli misja skończyła niedawno 6 lat, mimo że planowana była na 2,5 roku. Był pierwszą misją kosmiczną dedykowaną poszukiwaniu egzoplanet. Od początku obserwacji naukowych zidentyfikował 34 egzoplanety. Pięć następnych czeka na potwierdzenie, a obserwacje wskazują na 200 kolejnych kandydatek. Teleskop ma też na koncie odkrycie pierwszej pozasłonecznej planety skalistej, CoRoT-7b, w 2009 roku. Na publikacje czekają jeszcze wyniki 18 ostatnich miesięcy obserwacji satelity, co może zwiększyć dorobek odkryć poczynionych dzięki francuskiemu obserwatorium.

(CNES, SFN)

 

 

 

Comments are closed.