Eksploracja rejonu Copper Cliff przez Opportunity

0

Łazik Opportunity zakończył objazd wzgórza Matijevic na początku tego miesiąca. Zespół kierujący zdecydował o kontynuacji badań pobliskich rejonów, które okazały się być bardzo interesujące.

 

Zaplanowana na 90 dni misja marsjańskiego łazika Opportunity trwa już niemal 9 lat. Tymczasem robot dostarcza kolejne porcje bezcennych informacji, dotyczących warunków, jakie na Marsie aktualnie panują i panowały w przeszłości. Aktualnie łazik przebywa na zachodnim brzegu dużego krateru Endeavour.

Po dokonaniu objazdu wzgórza Matijevic, co miało miejsce od października do listopada, naukowcy zdecydowali, którym obszarom powinni się przyjrzeć ponownie. Aktualnie Opportunity przebywa w miejscu o najciekawszej historii, jaką przyszło łazikowi odkrywać. Obserwacje sond z orbity wskazały na możliwość obecności w pobliżu wzgórza pokładów gliny, powstającej w wilgotnym, niekwaśnym środowisku. Takie warunki powszechnie uznawane są za sprzyjające w utrzymywaniu życia. Obszar prawdopodobnie bogaty w pokłady gliny nazwany został „Whitewater Lake”.

Innym interesującym obszarem wzgórza jest „Kirkwood”. Łazik natknął się tam na tajemnicze, małe kuleczki o kompozycji, strukturze i rozmieszczeniu odmiennym od zidentyfikowanych w miejscu lądowania łazika oraz na równinie Meridiani Planum kuleczek bogatych w żelazo, nazwanych „borówkami”.

Badacze przyznają, że konieczne są dalsze badania dobrze odsłoniętych w rejonie krawędzi krateru Endeavour warstw skalnych. Tymczasem do okresu świątecznego Opportunity badał obszar wzgórza o nazwie „Copper Cliff”. Wykonane zostały m.in. zdjęcia za pomocą instrumentu MI (Microscopic Imager). Mapa przedstawiająca jazdę łazika wokół wzgórza Matijevic przedstawiona została na drugiej grafice w galerii artykułu.

W trakcie sol 3165 (18 grudnia) ogniwa słoneczne robota generowały 533 Wh energii elektrycznej. Przebieg Opportunity wynosił wtedy 35 kilometrów 438 metrów i 37 centymetrów.

(NASA)Mapa przedstawiająca jazdę łazika Opportunity wokół wzgórza Matijevic / Credits: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Comments are closed.