Start misji balonu stratosferycznego SPUTNIK

0

Dzisiaj około godziny 11:00 CET z Gliwic zostanie wypuszczony amatorski balon stratosferyczny z eksperymentalnym ładunkiem. Lot będzie można na bieżąco śledzić na odpowiedniej stronie internetowej.

Tomasz Brol z Gliwic, współpracujący z Copernicus Project, planuje w dniu dzisiejszym (29.12.2012) około godziny 11:00 CET wypuścić balon stratosferyczny ze zminiaturyzowaną gondolą o masie zaledwie 50 gram, wewnątrz której znajdować się będzie eksperymentalny nadajnik GPS. Misja będzie także testem dla małego balonu.

Aktualizacja: balon wystartował i od momentu wypuszczenia porusza się w kierunku południowym.

Nadajnik będzie miał moc około 5 mW i antenę w postaci dipola półfalowego. Zasilanie zapewnie jedna bateria AA. Eksperyment ma na celu przede wszystkim sprawdzenie pracy nowego rodzaju odbiornika GPS na wysokościach powyżej 18 000 metrów oraz weryfikacji działania małego balonu o masie 100 gram.

Eksperyment ten jest przymiarką do długodystansowego lotu transazjatyckiego – stąd każdy nasłuch i informacja o zasięgu jest bardzo cenna. Jedyne co jest do tego potrzebne potrzebne, to troszkę chęci, radio z SSB i antena. Format transmisji: RTTY shift 170 Hz, 50 baud, ASCII 8 bitów danych, brak parzystości 1.5 bitu stopu (8n1.5). Częstotliwość: 437.600 MHz USB. 

Całkiem prawdopodobne jest, iż misja zakończy się poza granicami Polski. Spodziewana trasa lotu obejmuje przelot nad Słowacją. Przebieg lotu można śledzić na żywo na tej stronie internetowej. Szczegółowe informacje o misji.

(Copernicus Project)

Comments are closed.