Ostatni start rakiety w 2012 roku

0

19 grudnia 2012 roku o godzinie 22:49 CET Ariane 5 ECA wyniosła na orbitę geostacjonarną satelity Skynet 5D i Mexsat 3. Był to ostatni start rakiety w 2012 roku.

Do startu doszło o godzinie 22:49 CET z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5 ECA wyniosła brytyjskiego satelitę Skynet 5D i meksykańskiego Mexsat 3. Start był udany i oba satelity dotarły do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej.

Brytyjski satelita Skynet 5D ma przeznaczenie wojskowe. Ten satelita będzie służyć celom telekomunikacyjnym, w tym szyfrowanym połączeniom (głos i dane), głównie na paśmie X. Podstawowy rejon działania Skynet 5D to Bliski Wschód. Masa startowa Skynet 5D to około 5000 kg.

Z kolei Mexsat 3 (inna nazwa – Bicentenario) to meksykański satelita telekomunikacyjny o masie startowej około 3000 kg. Na wyposażeniu tego satelity znajduje się 12 transponderów na paśmie Ku i 12 transponderów na paśmie C.

Był to ostatni orbitalny/kosmiczny start rakiety w 2012 roku. Ogółem, w tym roku dokonano 75 startów rakiet.  Z spośród tych lotów tylko jeden (kwietniowy lot północnokoreańskiej Unha-3) zakończył się zniszczeniem rakiety. Jest także możliwe, że Iran dokonał nieudanej próby rakietowej we wrześniu tego roku. Ponadto, tylko jeden (sierpniowy lot rakiety Proton-M) zakończył się utratą ładunku. Dwa inne loty – październikowy lot Falcona 9 oraz grudniowy Protona-M zakończyły się częściowymi niepowodzeniami.

Najwięcej lotów dokonała Rosja/firmy związane z rosyjskim sektorem kosmicznym – 26. Na drugim miejscu w tegorocznej rakietowej stawce uplasowały się Chiny z 19 startami. USA przeprowadziły 13 startów a Europa – 8 (siedem startów Ariane 5 i jedna nowej rakiety Vega).

W 2013 roku powinno nastąpić około 80 startów rakiet, choć nieznane są jeszcze plany państw takich jak Iran czy Północna Korea. Część z tych startów może ulec opóźnieniu, być może nawet do 2014 roku.

(PFA, LK)

Comments are closed.