Spin Your Thesis – zgłoszenia do 5 lutego 2013

0

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadza nabór do edukacyjnego programu o nazwie „Spin Your Thesis”. Termin zgłoszeń upływa 5 lutego 2013 roku. W tym programie także mogą brać udział polscy studenci.

Wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) to duża szansa na zwiększenie udziału polskich studentów i uczelni w projektach edukacyjnych. Najważniejsza zmiana nastąpi przy sposobie finansowania projektów edukacyjnych. Dotychczas krajowe uniwersytety mogły brać udział w projektach edukacyjnych realizowanych przez ESA, ale Polska musiała za to płacić. Nie raz prowadziło to do problemów, których najbardziej znanym przykładem była akcja ESMO w 2010 roku.

Zmiana nastąpiła w momencie wejścia Polski do ESA. Od tej pory to ESA pokrywa koszty wyjazdów studentów na warsztaty, przeglądy czy wykonanie eksperymentu (np. w trakcie kampanii startowej). Polscy studenci i uczelnie będą mogły się skupić na najważniejszym – zaprezentowaniu projektu i (po akceptacji) jego przeprowadzeniu. Jest to duże udogodnienie, które powinno przełożyć się na większą liczbę polskich wniosków o eksperymenty studenckie.

Jednym z programów edukacyjnych realizowanych przez Biuro Edukacyjne ESA jest „Spin Your Thesis”. W tym programie przeprowadza się badania na stanowisku Large Diameter Centrifuge (LDC), znajdującego się w ośrodku ESA o nazwie ESTEC w Holandii. Jest to duża wirówka, która pozwala na osiągnięcie przyśpieszeń w zakresie o 1 do 20 g. Maksymalna masa eksperymentu na instrumencie LDC to 80 kg.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie ESA:
http://www.esa.int/Education/2012_Spin_your_Thesis!_experiments

Jak sama nazwa wskazuje  „Spin Your Thesis” jest skierowany dla studentów realizujących prace magisterskie lub doktoranckie. Termin przesyłania wniosków do programu  „Spin Your Thesis” to 13 lutego 2013 roku.

Comments are closed.