Detekcja KELT-3 b

0

Lista znanych i potwierdzonych planet pozasłonecznych wzbogaciła się o obiekt o nazwie KELT-3 b.

KELT-3 b to typowy „gorący Jowisz” o szacowanej masie około 1,4 masy Jowisza. Ta egzoplaneta krąży wokół swej gwiazdy macierzystej w odległości zaledwie około 6,2 miliona kilometrów z czasem około 65 godzin. Tak mała odległość orbity oznacza, że KOI-428 b jest wystawiona na intensywne oddziaływanie ze strony gwiazdy macierzystej. Atmosfera tej planety pozasłonecznej może być podobna do ogona komety, podobnie jak w przypadku wielu innych „gorących Jowiszów”.

Odkrycie KELT-3 b powiększyło listę znanych i potwierdzonych planet pozasłonecznych do 854 obiektów (w katalogu EPE). Odkrycie KELT-3 b nastąpiło w ramach programu KELT-North. Jest to trzecie odkrycie w ramach tego programu badawczego. 

Wraz z końcem roku kalendarzowego pojawia się pytanie – która egzoplaneta będzie ostatnią ogłoszoną w tym roku a która pierwszą już w 2013 roku? 31 grudnia 2010 roku poinformowano o istnieniu KOI-428 b, którą na łamach serwisu Kosmonauta.net nazwaliśmy „sylwestrową egzoplanetą”. Czy w tym roku będzie podobnie?

(EPE, Arxiv)

Comments are closed.