Nieudany start rakiety Proton-M z satelitą Jamał-402

0

Za nami trzeci start w grudniu tego roku. Rakieta Proton-M wyniosła rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Jamał-402, który nie został jednak dostarczony na docelową orbitę z uwagi na awarię górnego stopnia rakiety o nazwie Briz-M.

Start rakiety Proton-M nastąpił 8 grudnia 2012 roku o godzinie 14:13 CET. Do startu doszło z kosmodromu Bajkonur z wyrzutni numer 39. Na pokładzie tej rakiety znajdował się satelita telekomunikacyjny Jamał-402. Około dziewięciu godzin po starcie Jamał-402 miał zostać dostarczony na orbitę parkingową, skąd miała się rozpocząć dalsza samotna podróż na orbitę geostacjonarną.

Aktualizacja: ostatnie odpalenie górnego stopnia Briz-M rakiety Proton-M trwało 4 minuty krócej niż zakładano. Na szczęście kontrolerom z firmy Thales Alenia Space udało się wprowadzić satelitę Jamał-402 na właściwą orbitę (co stało się 14 grudnia), wykorzystując jego własne silniki. Nieplanowane manewry skróciły o parę lat pracę satelity (najprawdopodobniej z 15 do 11). Realizacja usług odbywać się będzie z punktu nad 55 stopniem długości wschodniej.

Masa startowa Jamał-402 to 5250 kg. Ten satelita jest wyposażony w 46 transponderów na paśmie Ku i został zbudowany przez firmę Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus-4000C3. Jamał-402 ma służyć do komunikacji ponad Rosją, państwami Wspólnoty Niepodległych Państw, bliskim Wschodem, Afryki oraz Europy. Misja tego satelity jest planowana na 15 lat. Jamał-402 jest własnością koncernu Gazprom a wyniesienie satelity zapewniła firma International Launch Services – komercyjny operator Protona.

Był to ósmy start rakiety Proton w tym roku. Przed końcem grudnia powinien nastąpić jeszcze jeden start tej rakiety – 27 grudnia Proton-M wyniesie satelitę Satmex-8.

(PFA, LK, NSF)

Comments are closed.