ILS zakończyło badanie startu Jamała-402

0

Komisja powołana przez firmę ILS zakończyła 7 lutego badanie anomalii jaka miała miejsce w trakcie startu satelity Jamał-402.

Firma International Launch Services poinformowała, że 7 lutego pracę zakończyła komisja ds. badania przyczyn usterki jaka miała miejsce w trakcie startu rakiety Proton-M/Briz-M z satelitą Jamał-402.

Komisja przeanalizowała ustalenia i rekomendację rosyjskiej grupy roboczej, w której skład weszli eksperci z Centralnego Instytutu Naukowego Budowy Maszyn (TsNIIMash), Centrum Badawczego im. Kiełdysza i zakładów im. Kruniczewa. Członkowie komisji zgodzili się z ustaleniami rosyjskich śledczych, że najprawdopodobniejszą przyczyną usterki była kombinacja niesprzyjających czynników, które spowodowały zakłócenie pracy członu Briz-M. Ósmego grudnia 2012, podczas próby trzeciego uruchomienia głównego silnika członu uszkodzeniu uległy łożyska turbopompy po stronie utleniacza. Przy 4. uruchomieniu praca łożysk nie byłą już możliwa, w efekcie czego silnik pracował o 4 minuty krócej niż planowano.

{module [346]}

Mimo to, Jamał-402 pomyślnie oddzielił się od rakiety nośnej. Producent, Thales Alenia Space, i operator statku, Gazprom Space Systems, i został umieszczony na docelowej orbicie. Ósmego stycznia 2013 ogłoszono, że jest w pełni sprawny.

Powrotem rakiety Proton-M do normalnej służby, będzie wyniesienie Satmexa-8, 15 marca tego roku.

(ILS)

 

 

 

Comments are closed.