Aerojet zademonstruje wykorzystanie nowego paliwa rakietowego

0

Firma Aerojet (GenCorp) otrzymała zamówienie na demonstrację misji wykorzystującej paliwo rakietowe o zmniejszonej toksyczności, które byłoby efektywniejsze oraz łatwiejsze w przechowywaniu od powszechnie obecnie stosowanej w napędach statków kosmicznych hydrazyny.

Aerojet otrzymała zlecenie od firmy Ball Aerospace & Technologies Corporation na demonstrację technologii, wpisującej się w program noszący określenie GPIM (Green Propellant Infusion Mission). Prace przeprowadzone będą w ramach Space Technology Program amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

NASA poszukuje obecnie nowych mieszanek paliw o zredukowanej toksyczności, które byłyby bezpieczniejsze w „obsłudze” dla personelu technicznego niż powszechnie stosowana w dzisiejszych czasach hydrazyna. Firmie Aerojet udało się rozwiązać techniczne problemy związane z nowym paliwem, co kwalifikuje ją do udziału w programie GPIM i pozwala optymistycznie patrzeć na wyparcie hydrazyny z użytku w statkach kosmicznych nowej generacji.

Mieszanka paliwowa o której mowa – AF-M315E, czyli azotan hydroksyloamonu (HAN), opracowana została przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL). Paliwo to odznacza się efektywnością większą o około 50% w stosunku do hydrazyny i może zostać przystosowane do zastosowań w napędach statków kosmicznych (nad czym właśnie pracuje Aerojet).

Ball Aerospace odpowiedzialne będzie całościowo za projekt GPIM, który budowany jest dzięki dwóm dekadom prac prowadzonych przez ośrodek AFRL, agencję NASA oraz firmę Aerojet. Zwieńczeniem projektu będzie demonstracja technologii. Aerojet odpowiadać będzie za przystosowanie rozwiniętej technologii do odpowiednich standardów projektowych oraz integracji silnika rakietowego z sekcją paliwową. Ponadto firma wspomagać będzie Ball Aerospace w operacjach tankowania, wystrzelenia oraz nadzorowania misji demonstracyjnej.

(Aerojet)

Comments are closed.